“Už nyní je jasné, že některé lékárny bez finančních příspěvků, které jim kompenzují nižší odměnu za poskytnutou péči, zaniknou,” uvedl Krebs. Lékárna je odměňovaná marží z vydaného léku, čím je lék draží, tím je vyšší odměna lékárny. V malých obcích jsou ale obvykle pouze praktičtí lékaři, kteří předepisují levnější léčiva.
V letošním roce podle ČLnK mělo bonifikaci 204 oblastí, v příštím roce by jich mělo být 126, tedy o 40 procent méně. Mezi lékárny pojišťovny ze speciálního fondu, kam přispívá všech sedm, rozdělují 48 milionů korun, měsíčně je to asi 30.000 korun na jednu lékárnu. Letos bonifikaci získalo 117 lékáren. Podle odhadu komory by ale byla potřeba zhruba 150 až 200 milionů korun. Lékáren, které jsou v obci jediné, je podle Krebse asi 500, všechny na bonifikaci nedosáhnou ani v současnosti. Celkově je v ČR asi 2700 lékáren.
“Celková částka, kterou rozdělují lékárnám zdravotní pojišťovny, zůstává neměnná. Nemění se ani kritéria pro čerpání bonusů,” sdělila na dotaz ČTK mluvčí největší zdravotní pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová. Letos podpořená lékárna dostane z fondu zhruba 400.000 korun za rok, příští rok se díky nižšímu počtu žádostí rozdělí částka mezi 77 lékáren, pro každou 620.000 korun.
Bonifikaci, kterou pojišťovny zavedly v roce 2019, může dostat lékárna, která je jediná v obci s praktickým lékařem, je dál než deset minut od jiné lékárny, má otevřeno aspoň 25 hodin týdně a pojišťovnám fakturuje méně než šest milionů korun za rok. Snížení počtu bonifikovaných lékáren je podle Krebse důsledek nového výpočtu doby dojezdu do nejbližší lékárny.
“Pokles počtu oblastí, kde je možné bonifikaci čerpat, je způsoben aktualizací softwaru, kterým se dostupnost vyhodnocuje. Jedná se o oficiální software GIS, který je standardně využíván k analýze dat mnoha oborů,” vysvětlila mluvčí VZP. Podle pojišťovny si o bonus nepožádala téměř polovina lékáren, které spadají do aktuálně bonifikovaných oblastí. “Pokud by tak učinily, bonus mohlo v roce 2025 čerpat dokonce více lékáren než letos,” dodala.
“Dojezdový čas z teoretických map bohužel nezohledňuje, jak dlouhou a složitou cestu má pacient reálně ze svého domova nebo od ordinace lékaře k nejbližší lékárně, zejména pokud je odkázán na hromadnou dopravu,” řekl Krebs. V tiskové zprávě komora uvedla, že obavy o budoucnost mají například provozovatelé výdejen léků v Osečné na Liberecku nebo v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku.
Lékárníci podle Krebse o chystané změně od příštího roku nevěděli. Jednotlivé segmenty zdravotní péče se zdravotními pojišťovnami jednají o úhradách na následující rok na jaře. Ze 14 segmentů se dohodly tři, mezi nimi právě lékárníci. “Dohodu jsme podepsali s tím, že se ta pravidla nezmění,” řekl Krebs. Pro ostatní segmenty ministerstvo zdravotnictví určuje platby takzvanou úhradovou vyhláškou, ta ale podle komory bonifikační fond pro jednotlivé lékárny neobsahuje, není ani jinde v legislativě.