Na čtyřech ze šesti bloků kolejí v Liberci je kvůli legionelle zákaz sprchování

Autor: redakce | Aktuálně | 4. 12. 2024

“Situaci po konzultaci s krajskými hygieniky řešíme všemi dostupnými prostředky – dávkami chemie a zvýšením teploty v bojlerech a ještě navíc opakovaným navyšováním teploty vody až na 70 stupňů každou noc. Studenty jsme informovali vyvěšenými letáčky a prostřednictvím sociálních sítí. Za pár dní odebereme kontrolní vzorky, kolem 16. prosince budeme znát výsledky,” řekl na dotaz ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl. Náhradní sprchování je podle něj pro studenty zajištěno na bloku F a přes víkend mohou také využít sprchy blízkých sportovních hal univerzity.

Ubytovaným, kterých se mimořádná situace dotýká, snížila škola od 29. listopadu až do vyřešení problému o třetinu kolejné, ze 120 na 80 korun za noc. “Na těchto čtyřech blocích je ubytováno přibližně 1600 studentek a studentů, před začátkem akademického roku si v létě a pak také v září vedení kolejí nechalo zkontrolovat kvalitu vody, vše bylo v naprostém pořádku,” dodal Pirkl. Hygienici podle něj přemnožení legionelly odhalili při rutinní namátkové kontrole.

“Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí – pontiackou horečku, legionelózu,” uvedla Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, sprchovat se ale studenti musí chodit do sousedních budov, kde je voda v pořádku. Zákaz bude platit do doby, než laboratoř potvrdí, že voda splňuje hygienické limity.

Legionella se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici opakovaně. Výhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě. Na univerzitě není výskyt bakterie ničím výjimečným, sprchování bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo loni v dubnu.

“Bakterie legionelly způsobují dvě onemocnění, je to legionářská nemoc a pak pontiackou horečku, která je podobná chřipce. V tom prvním případě to může končit až úmrtím. Výskyt pontiacké horečky je pro nás signálem, že legionella je v tom systému přítomna ve velkém množství,” řekla již dříve ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Jana Loosová. Nejrizikovější skupinou náchylnou k nemoci jsou podle ní muži starší 50 let.