Studie: Vitamin E v elektronických cigaretách poškozuje ochrannou vrstvu plic

Autor: redakce | Aktuálně , Výzkumy a studie | 2. 12. 2024

Škodlivost acetátu vitaminu E, což je takzvaný tokoferol acetát, který se nachází v náplních do elektronických cigaret, popsali podle AV ČR vědci ze Spojených států v roce 2019. Jak přesně látka ovlivňuje plíce na molekulární úrovni, zjistili nyní vědci z Akademie věd ČR v nové studii.

Náplně do elektronických cigaret by sice v návaznosti na zjištění z roku 2019 neměly obsahovat acetát vitaminu E. Ovšem i nadále se do nich přidávají různé látky, například konzervanty, barviva a příchutě, z nichž některé mají podobné vlastnosti jako tokoferoly.

Při výzkumu vědci využili prasečí surfaktant, což je bílkovinovo-tuková vrstva na povrchu plicních sklípků. Vzorky surfaktantu přidávali na vrstvu vody, jež je v plicích přirozeně obsažena, a nechali na něj působit acetát vitaminu E. Sledovali povrchový tlak při roztahování a smršťování vzorku, což mělo napodobovat dýchání. Zjistili, že vlivem acetátu vitaminu E se povrchový tlak prudce zvýší.

Vědci také zkoumali vzorky pod fluorescenčním horoskopem. “Viděli jsme, že po přidání tokoferolu na vzorek vznikaly deformace a shluky molekul, a to přesně ve chvíli, kdy se začal povrchový tlak zvyšovat, což znamená, že tokoferol se do vrstvy surfaktantu zabudoval,” popsal vedoucí výzkumu Lukasz Cwiklik z ústavu. Jejich závěry potvrdili vědci z Helsinek, kteří provedli molekulární simulace.

Své zjištění vědci ověřili i v pokusech s elektronickou cigaretou. Zjistili, že i náplně bez obsahu acetátu vitaminu E mění povrchový tlak na plicních sklípcích, naopak ho ale snižují. Z toho podle Cwilika vyplývá, že samotný základ náplní do cigaret má nepříznivý vliv na plíce.

Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023 NAUTA užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. Ministerstvo zdravotnictví v současné době zvažuje přísnější regulaci elektronických cigaret, neboť jejich obliba mezi mladými lidmi vzrůstá. Podle návrhů by mohl být zákaz ochucených náplní, aby se snížila jejich atraktivita. Téměř čtvrtina uživatelů elektronických cigaret podle průzkumů nikdy nekouřila klasický tabák.