V Karlovarském kraji se rozšířila žloutenka, ohniskem je Horní Slavkov

Autor: redakce | Aktuálně | 30. 9. 2024

“V roce 2024, k 23. září, eviduje KHS KK 42 potvrzených případů hepatitidy A, z toho tři případy na Karlovarsku, 38 případů na Sokolovsku a jeden na Chebsku. Oproti roku 2023 se jedná o nárůst o 88,1 procenta, za stejné období roku 2023 bylo evidováno pět potvrzených případů,” uvedla mluvčí KHS KK Zajíčková.

“V současné době dominuje výskyt případů v Horním Slavkově. Aktuálně je na infekčních odděleních izolováno sedm osob. Epidemiologicky významným kontaktům byl stanoven lékařský dohled, který spočívá v povinnosti podrobit se lékařské prohlídce, opakovanému laboratornímu vyšetření krve, důsledném dodržování hygienických návyků – zejména mytí a dezinfekci rukou a omezení některých aktivit – například účasti na hromadných akcích, návštěvy bazénu, sauny,” popsala Zajíčková.

Pacienti se žloutenkou už začínají zatěžovat infekční oddělení Karlovarské krajské nemocnice, uvedla její mluvčí Markéta Singerová. “Infekční oddělení slouží převážně pro těžší případy covidových onemocnění. Nyní už se blížíme situaci, kdy nebude možné tyto skupiny oddělit,” uvedla Singerová.

Lidé, kteří se dostali do přímého kontaktu s nakaženými, mají nařízený dohled a omezení řady činností na dobu 50 dní. Dohled může být ukončen při prokázání dostatečného množství protilátek a zároveň při absenci příznaků nemoci.

Na zvýšený výskyt žloutenky zareagovaly preventivně i školy v Horním Slavkově. Například základní škola ve Školní ulici informovala na svých webových stránkách rodiče, že hygienici trasují možné kontakty s nakaženými. Režimová opatření ale byla zavedena jen v jednom případě. “Ve škole jsou rozmístěny stojany s dezinfekcí, všechny plochy se ošetřují doporučenými prostředky. Ve spolupráci s městem a krajským úřadem se snažíme zajistit očkování pro žáky, jejichž rodiče o to k 20. září projevili zájem,” uvádí škola.

Původce onemocnění – virus hepatitidy A vylučuje nemocný člověk stolicí. Vstupní branou nákazy je zažívací trakt. Je tedy třeba důsledně dodržovat základní hygienické návyky, zejména důkladné mytí rukou po použití WC a před konzumací stravy a dezinfikování rukou.

Onemocnění začíná jako viróza, mohou se objevit příznaky jako je únava, nevolnost, nechutenství, bolest břicha, případně žluté zbarvení kůže a bělma. Typickým příznakem onemocnění je tmavá moč a světlá stolice, popisují příznaky a ochranu před žloutenkou hygienici.