Zařízení v krčské nemocnici doplňuje další stupeň čištění k těm, které již zajišťovala dosavadní ČOV. Podle zástupců nemocnice je hlavním cílem investice ochrana zdrojů pitné vody a odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod, což je důležité pro předcházení vzniku odolnosti bakterií vůči antibiotikům. Nemocnice na modernizaci za asi 25 milionů korun získala dotaci z tzv. norských fondů.
Podobné zařízení zvažuje i největší pražská nemocnice v Motole. “Oproti FTN není areál FN Motol odkanalizován do jednoho místa a denní produkce odpadních vod je téměř trojnásobná. Je zřejmé, že bez dotace nebude možné odstraňování zbytků léčiv v odpadních vodách nemocnice realizovat,” uvedla nicméně mluvčí Miroslava Mikasová. Dodala, že nemocnice se bude zajímat o provozní náklady nové technologie ve FTN a na základě jejich zhodnocení určí, zda lze taková zařízení financovat z rozpočtu nemocnice.
Na Bulovce se s ohledem na největší kliniku infekčních chorob v zemi ČOV zaměřuje především na dekontaminaci vody s pomocí chloru. Mluvčí zařízení Eva Stolejda Libigerová nicméně ČTK sdělila, že nemocnice plánuje v souvislosti s rekonstrukcí kanalizace i modernizaci čistírny a při přípravě neopomine ani technologii na odstranění zbylých léčiv z odpadních vod. “Prozatím je však celková rekonstrukce v přípravné fázi a v tuto chvíli nejsem schopna sdělit konkrétnější termín,” dodala mluvčí.