“Budeme tam slučovat naše jednotky intenzivní péče, chirurgickou a interní, které byly doposud oddělené, celkem je to 12 lůžek, z toho tři je možné transformovat na ARO lůžka,” řekla Kvačková. Další lůžkovou stanici v pavilonu chce nemocnice v budoucnu využívat pro dospávací lůžka jednodenní chirurgie. Stavební úpravy vyjdou na víc než pět milionů korun bez DPH.
Redukce akutních lůžek, kterou v některých nemocnicích chystá Všeobecná zdravotní pojišťovna, se podle jednatelky nymburské nemocnice netýká. “Naopak nyní jednáme o rozšíření péče o ortopedická lůžka,” doplnila.
Nemocnice prochází modernizací od roku 2020. Vedle stavebních úprav pavilonů investovala také do nových přístrojů. Například loni na podzim spustila provoz magnetická rezonance. Vyšetření za prvních šest měsíců podstoupilo zhruba 1000 pacientů. “Provozem jsme na tom už podobně například jako nemocnice v Kolíně nebo fakultní nemocnice,” řekla Kvačková.
Od ledna funguje v pavilonu D nový urgentní příjem, který urychlil příjem pacientů od záchranné služby. Aktuálně se v areálu pracuje na vybudování výtahu ke krčku spojujícímu pavilony A a H, kde sídlí centrální operační sály. Nový výtah vzniká také u pavilonu bývalých lázní, kam se budou stěhovat plicní a gynekologické ambulance. Mezi většími plánovanými investicemi má být v budoucnu podle Kvačkové nový pavilon sportovní medicíny na místě bývalé kuchyně a kotelny. “To je dlouhodobý plán, to nebude v horizontu nižších jednotek let,” doplnila.
Na investice čerpá nemocnice z vlastních prostředků a z rozpočtu města, do konce loňského roku využívala také evropský program React-EU. Se spádovou oblastí přes 100.000 obyvatel zařízení doplňuje síť hlavních nemocnic Středočeského kraje.