“Nevyhnutelně je potřeba začít intenzivně plánovat zásadní navýšení kapacit (záchranářů),” uvedl Dušek. Pomoci by podle něj mohlo také posílení komunitní ošetřovatelské péče, která by částečně suplovala záchranářské výjezdy. “Necháme-li to tak, jak to je, dojedeme do zdi, kde nebude žádné tlačítko ‘back’,” varoval.
Více než polovinu ze zhruba jednoho milionu pacientů ošetřených záchranáři, konkrétně na 520.000, tvořili loni lidé nad 65 let věku, shodoval se Dušek se statistikou předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb a senátora Marka Slabého z klubu ODS a TOP 09. Náklady pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu loni představovaly 5,71 miliardy korun, o pět let dříve to bylo 2,8 miliardy, uvedl Slabý. Lékařů loni pracovalo u záchranné služby podle evidence její asociace zhruba 860, nelékařů přes 3700, řidičů bylo 2300.
Do roku 2040 se počet nemocných podle projekce Českého statistického úřadu zdvojnásobí, až důchodového věku dosáhnou silné populační ročníky, upozornil Dušek. O pětinu se podle něj zvýší počet pacientů s cukrovkou, o čtvrtinu počet pacientů s rakovinou, o 68 procent počet kardiaků a o 115 procent počet lidí trpících Alzheimerovou chorobou.
Spolu se stárnutím populace bude podle Duška potřeba nahradit kolem 500 úvazků z celkového počtu 1300 v případě lékařů záchranné služby, jejichž průměrný věk se nyní pohybuje nad 50 lety. U záchranářů je to 250 úvazků, u sester kolem 450, uvedl Dušek. V současné době podle něj chybí 100 úvazků zdravotnických záchranářů, až 700 úvazků ubyde kvůli odchodům do penze a stejný počet se bude týkat i zdravotních sester.
V následujících 12 letech bude potřeba podle Duška vychovat zhruba 3400 záchranářů a až 30.000 vysokoškolsky vzdělaných zdravotních sester. Pomoci by v tom mělo šest lékařských fakult a 11 dalších vysokých škol, které se zavázaly navýšit kapacity pro vzdělávání záchranářů o pětinu a u sester o dvě pětiny. Program, v němž by mohlo získat vzdělání přes 22.000 nelékařských zdravotnických pracovníků a 3400 záchranářů, podporuje Česká konference rektorů. Realizace programu by si v prvním roce vyžádala náklady ve výši zhruba 426 milionů korun, v posledním roce za 12 let 13,8 miliardy korun, dodal Dušek.