Často se nemoc, která nemá žádné další příznaky, odhalí až při úrazu. Lékaři odhadují, že ročně jich je kolem 100.000. Nejčastěji jde o zlomeniny krčku stehenní kosti, obratle nebo zápěstí, které nemají zjevnou příčinu. Část pacientů ve vyšším věku po nich zůstává nesoběstačná, zejména zlomeniny krčku mohou mít následky i fatální.
Podle statistik Mezinárodní společnosti pro osteoporózu do pěti let od první zlomeniny způsobené osteoporózou zemře 50 procent pacientů. Podle místopředsedy Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Richarda Piknera ale není odborně vyšetřeno v následujícím roce 80 až 90 procent pacientů, kteří mají zlomeninu obratle nebo kyčle.
Pokud je osteoporóza zachycena včas, je možné podávat léky. “Nejčastější faktory způsobující osteoporózu jsou nezdravý jídelníček, kouření, přílišná konzumace alkoholu, malá fyzická aktivita či nedostatek pohybu na slunci. Řídnutí kostí totiž významně urychluje i nedostatek vitamínu D, který je potřebný pro vstřebávání vápníku v těle a pro mineralizaci kostí,” uvedla v tiskové zprávě Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) ke čtvrtečnímu Světovému dni proti osteoporóze revizní lékařka Kristina Slavíková.
Dosud byla podle odborníků diagnostika a léčba v Česku hůře dostupná než v jiných zemích EU. Chyběly například přístroje pro vyšetřování celotělové kostní denzitometry, příští rok by jich však mělo být 160 a diagnostika být dostupná ve všech krajích.
Podle údajů VZP se loni s osteoporózou léčilo 114.000 klientů, 90 procent z nich byly ženy. Preventivní vyšetření mohou podstoupit ženy rok a déle po menopauze a muži od 65 let, součástí preventivní prohlídky u gynekologa nebo praktického lékaře bude vyplnění dotazníku a případné odeslání k vyšetření denzitometrem.
Dvouleté náklady screeningu jsou podle náměstka ředitele VZP Jana Bodnára 354 milionů korun. “Proti těmto nákladům pak stojí těžko vyčíslitelná úspora na léčbě komplikovaných zlomenin, k nimž díky záchytu nedojde,” uvedl.
Dřívější záchyt pacientů s osteoporózou je cílem i dalších zdravotních pojišťoven. K programu screeningu se od května 2023 připojila také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Od roku 2021 má projekt ke zlepšení péče o pacienty v riziku pojišťovna Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), která má zhruba 1,3 milionu pojištěnců. Zapojit se do něj mohou ambulantní internisté.