“V souvislosti s potvrzeným onemocněním chřipkou byla v Libereckém kraji hlášena tři úmrtí, nejmladší pacientce bylo 44 let, nejstaršímu 74 let. V jiných krajích ČR byly bohužel zaznamenány případy závažných průběhů chřipky s úmrtím u dětí. Virus chřipky tedy znovu intenzivně cirkuluje v populaci a může způsobovat vážné zdravotní potíže a komplikace nejen u osob starších a oslabených základním onemocněním. Toto bychom měli mít určitě na mysli, až se na podzim budeme rozhodovat, zda se proti chřipce očkovat,” uvedla Hausenblasová.
Za chřipkovou sezonu hygienici označují období od podzimu do jara následujícího roku. “Průběh letošní takzvané chřipkové sezony se dle očekávání lišil od předchozích covidových sezon a současně i od těch předcovidových. Rozdíl spočívá v tom, že virus chřipky A byl laboratorně potvrzen již před Vánoci a současně v tomto období dosáhla svého maxima i nemocnost akutními respiračními infekcemi,” řekla Hausenblasová.
Loni před Vánoci bylo v kraji 2392 nemocných na každých 100.000 obyvatel regionu. Nad epidemickým prahem, což je 1600 až 1700 případů na 100.000 lidí, se nemocnost v kraji držela do poloviny letošního ledna a poté krátkodobě ještě v polovině února a na začátku března.
Potvrzených případů chřipky typu A bylo za celou sezonu 389, typu B bylo 88. Dva lidé měli dokonce oba typy současně. Závažný průběh mělo onemocnění chřipkou u 13 lidí, kteří proto museli být napojeni na umělou plicní ventilaci. “Jednalo se převážně o pacienty oslabené základním onemocněním – nejčastěji kardiovaskulárním či onkologickým, s onemocněním diabetem, chronickou obstrukční nemocí plic nebo pacienty obézní. Převážně se jednalo o pacienty, kteří nebyli proti chřipce očkováni,” doplnila krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.