“Pandemii bychom si měli při příležitosti památného dne připomínat právě proto, abychom dokázali všechny její negativní dosahy správně pojmenovat, interpretovat a poučit se z nich,” cituje portál pravda.sk Lenku Strakovou, spoluzakladatelku občanského sdružení Skutečné oběti, které pomáhá pozůstalým. Straková dodala, že “tragické pandemické období by mělo zůstat v kolektivní paměti národa”.
Přesně před třemi lety test u 52letého muže z Kostoliště v okrese Malacky na jihozápadě země prokázal nákazu virem SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19. O měsíc později ministerstvo zdravotnictví oznámilo dva první případy úmrtí. Covid-19 na Slovensku, kde žije asi 5,4 milionu obyvatel, připravil o život více než 21.000 lidí, další tisíce zemřely kvůli omezení lékařské péče. V souvislosti s pandemií slovenská vláda podobně jako jinde ve světě sáhla k restriktivním opatřením, jako bylo zavírání škol či omezení svobody pohybu nebo ekonomického a kulturního života.
Žilinka uvedl, že prokurátor generální prokuratury zahájil stíhaní pro podezření, že v souvislosti s covidem-19 došlo v letech 2020 až 2022 k nesprávným postupům, k rozhodnutím a k přijímání opatření nebo k jejich opomenutí ze strany veřejných činitelů, což vedlo ke zvýšené úmrtnosti.
Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že to nejhorší v souvislosti s covidem-19 má země sice za sebou, ale pandemie ještě stále není uzavřenou kapitolou. Každý den se podle ní objevují nové případy covidu-19 a nadále na toto onemocnění umírají lidé.
Památku obětí epidemie covidu-19 uctili po celém Slovensku také pracovníci úřadu hlavního hygienika a jeho regionálních úřadů. V Bratislavě se akce konala na místě, kde by měl v budoucnu vzniknout památník obětem covidu-19. V soutěži na podobu uměleckého díla loni zvítězil návrh českého architekta Radka Talaše.
V bezmála jedenáctimilionovém Česku podle statistiky z konce února zemřelo přes 42.400 lidí, u kterých se prokázala koronavirová nákaza.