Na rozdíl od různých rychlotestů, které mohou dávat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky, hmotnostní spektrometrie měří koncentraci látek na základě molekulové hmotnosti, tedy bez falešného zkreslení. “Využíváme hmotnostní spektrometrii především k měření koncentrace léků v krvi, ale její využití je v podstatě bezbřehé. Terapeutické monitorování lékových hladin nám řekne, jestli má pacient optimální koncentraci léku v krvi, je předávkovaný nebo poddávkovaný. Poddávkování je mnohem častější problém než předávkování. Kromě koncentrace léčiva doporučujeme také další dávkování léku. Dávkujeme takto například některé léky v intenzivní péči,” uvedl primář oddělení klinické biochemie a farmakologie Tomáš Šálek.
Možností využití hmotnostního spektrometru je podle něj mnohem více. “V současné době využíváme hmotnostní spektrometrii například k měření metforminu. Je to lék první volby v léčbě cukrovky 2. typu. Intoxikace tímto lékem je ovšem v desítkách procent případů smrtelná. Naše oddělení patří asi k pěti pracovištím České republiky, kde měříme koncentraci metforminu a rychleji tak dokážeme intoxikaci odhalit,” uvedl primář.
Provoz hmotnostního spektrometru vyžaduje vysokou kvalifikaci chemiků a zdravotních laborantů. “Látka, kterou měříme, se musí ze vzorku složitě extrahovat, metodu je nutné na přístroji složitě samostatně nastavit. Klíčová je pak interpretace výsledků, což je silná stránka našeho oddělení. V této oblasti intenzivně spolupracujeme s belgickými a rakouskými pracovišti v evropských projektech. Když to shrnu, práce s hmotnostním spektrometrem je náročná, díky ní ale pomáháme pacientům, kteří užívají léky s úzkým terapeutickým rozpětím. Což znamená malý rozdíl mezi koncentrací léku, který léčí, a koncentrací toxickou. Ta hranice je velmi tenká a my ji musíme správně nastavit,” uvedl Šálek.
jmk dr