Francie
– Francouzská vláda ve středu zakázala internetový prodej výrobků na bázi paracetamolu až do konce ledna kvůli přetrvávajícím problémům s dodávkami tohoto běžně používaného léku proti bolesti a horečce. Zákaz zatím bude platit do konce ledna.
– Vláda uvedla, že rozhodnutí učinila kvůli “napětí v oblasti léčivých přípravků na bázi paracetamolu”, které již trvá déle než šest měsíců, zejména u léků určených pro děti. “Různá opatření přijatá zdravotnickými orgány, ať už byla jakkoli účinná, nebyla dosud schopna učinit přítrž tomuto stavu,” dodala v prohlášení.
Německo
– V Německu v prosinci chyběly například některé přípravky pro děti či některé druhy antibiotik a léků proti rakovině. Němečtí lékárníci a praktičtí lékaři neočekávají rychlé zlepšení v dodávkách. Na situaci zareagoval před Vánoci i německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který by chtěl v Evropě posílit výrobu účinných látek používaných v lécích. Podle odborníků jde o krok správným směrem, který však bude mít jen omezený dopad.
– “Bude dlouho trvat, než se situace zlepší. Předpokládáme, že problémy s dodávkami budou pokračovat v roce 2023 a budou se týkat většího počtu léků,” řekl deníku Rheinische Post šéf Sdružení lékárníků Severní Porýní Thomas Preis. Problémy s dostupností některých druhů léčiv zaznamenávají i praktičtí lékaři, uvedla místopředsedkyně asociace německých praktických lékařů Nicola Buhlingerová-Göpfarthová.
Řecko
– Země ve středu oznámila další opatření, která mají pomoci vyřešit nedostatek některých léků. Jde o problém, který je podle tamních úřadů celosvětový a je připisován sezonnímu nárůstu počtu virových infekcí, problémům s dodavatelským řetězcem, energetické krizi a sníženému exportu z Asie. I když má Řecko prozatím dostatečné zásoby léků, zvýší se výroba generických léčivých přípravků v řeckých továrnách, uvedl ministr zdravotnictví Thanos Plevris. Rovněž budou kontroly v lékárnách a ve velkých skladech léků, aby se zjistilo, zda mají dostatečné rezervy, odpovídající požadavkům řeckých zákonů. Takzvané generické léky jsou přípravky s jiným názvem, ale stejnou účinnou látkou jako přípravek, který nemusí být k dispozici.
– “Je nedostatek léků určitých značek obsahujících paracetamol, antibiotik a respiračních přístrojů…zejména pro děti,” řekl Plevris ve středu během tiskové konference s tím, že problém se zatím řeší právě pomocí generických léků. Jak řecký ministr dodal, zaslal již dopis eurokomisařce pro zdraví Stelle Kyriakidisové, ve kterém žádá lepší koordinaci a rozsáhlejší intervenci.
ČR
– S výpadky v dodávce léků se před Vánoci potýkala také Česká republika, nedostávalo se některých dětských léků, například sirupu proti horečce Nurofen, ale i mnoha dalších léčiv, včetně řady antibiotik. Nyní se dostupnost těchto léků podle českého ministerstva zdravotnictví výrazně zlepšila. Na konci roku přišly statisíce balení, další desítky tisíc jsou plánovány na leden.
– Pokud výrobci nezvýší dodávky antibiotik do ČR, je možné podle ministerstva zdravotnictví zajistit pro české pacienty i léky vyrobené původně pro cizí trhy. “Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupností některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek,” uvedl ve středu náměstek ministra Jakub Dvořáček. Podobně se před koncem roku zajistilo asi 300.000 balení dětského sirupu pro snížení horečky.
– Léky, které aktuálně v ČR chybí, jsou většinou cílená antibiotika. Doktoři je často musí nahrazovat tzv. širokospektrálními antibiotiky, která mají větší záběr, ale hrozí u nich častěji vznik rezistence, tedy stavu, kdy si bakterie po čase na antibiotika zvykne, a ty přestanou účinkovat
– V Česku mohou některé léky chybět až do jara, připustil ve středu v Rádiu Impuls viceprezident Lékárnické komory Martin Kopecký.
– Nedostupnost antibiotik je podle dnešního vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj. Podle Dvořáčka nejde o výpadek výroby farmaceutických firem.
jb sat ptd