Prvním pacientem v ČR se po několikaleté přípravě stal tehdy 41letý Josef Moravec z Nymburka. Byl v konečné fázi zánětlivého onemocnění plicních sklípků, které hrozilo dechovým selháním. Náhrada plíce byla pro něj jediným východiskem. Dárcem se stal šestadvacetiletý muž, jehož život nebylo možné po průstřelu hlavy zachránit. Moravec s novou plící žil šest let. Stal se čtvrtým českým občanem po tomto zákroku; první tři byli operováni ve Vídni. V tamní Všeobecné nemocnici u profesora Waltera Klepetka se český tým také tři roky učil.
Prvním Čechem, který se s vyměněnou plící v roce 1996 “podruhé narodil”, byl Miroslav Tejkal z Humpolce. Ten si jako jediný operaci ve Vídni ještě celou hradil. V roce 1998 Pafkův tým uskutečnil i první transplantaci obou plic. Příjemkyní byla šestačtyřicetiletá žena, která pak žila dalších šest let.
Transplantace plic patří k nejnáročnějším medicínským úkonům. V prvních letech se v Česku provádělo jen do deseti transplantací plic ročně, nyní se jich v motolském centru provádí 40 až 45 ročně se srovnatelnými výsledky jako v ostatních špičkových zahraničních centrech. Po profesoru Pafkovi, který je dnes emeritním přednostou kliniky, převzal v Motole pomyslnou štafetu nynější přednosta III. chirurgické kliniky a vedoucí programu transplantace plic Robert Lischke.
sat ped