Vodoléčba je podle ní vhodná i pro pacienty, kteří nemohou využívat jiné terapie. “Nemá v podstatě žádné kontraindikace, je vhodná i pro onkologické pacienty, výborná na poúrazové stavy, otoky, jizvy. Může se použít i u pacientů, kteří mají kardiostimulátor, kde se u ostatních metod potýkáme s celou řadů limitů,” uvedla primářka.
Rehabilitační oddělení při úterním dni otevřených dveří představilo vodoléčbu i další novinky, například aplikaci plynových injekcí, parafinových zábalů nebo užití kompresní pásky. Lidé si mohli některé metody vyzkoušet, například aplikaci kompresní pásky Flossband. “Při klasickém tejpování se používá textilní páska podobná náplasti a nanáší se až na pět dnů. Flossband je elastický gumový pruh, který se aplikuje na velmi krátkou dobu, zhruba na dvě až tři minuty na postiženou část. Po chvíli se postup opakuje. Flossband se nám velmi osvědčil, má dobrý efekt na chronické přetížení, pomáhá redukovat otoky při poúrazových stavech. Používají jej i sportovci, podle toho jak pásku navineme, jakou sílu dáme do komprese měkkých tkání, má různý efekt. Může sloužit i k regeneraci. Výsledky jsou dobré,” uvedla primářka.
Novinkou jsou také parafínové zábaly, které se využívají při artróze, revmatoidní artritidě, Bechtěrevově chorobě, poúrazových a bolestivých stavech. “Parafín je speciální vosk, který má schopnost zadržovat po dlouhou dobu teplo. Použít jej můžeme ve formě parafínových rukavic nebo obkladu, který se ponechá na těle patnáct až dvacet minut,” uvedla vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková.
V případě plynových injekcí se oxid uhličitý aplikuje přímo do podkoží do bolestivých míst. Mírní bolesti zad a páteře, využívají se u zánětlivých degenerativních onemocnění kloubů, artrózy, pomáhají při hojení jizev, u léčby srůstů nebo bolestí hlavy.