“Naším společným cílem je zlepšit diagnostiku, léčbu a prevenci neurodegenerativních onemocnění,” uvedl dnes neurolog Martin Tolar, zakladatel soukromého centra INDRC a předseda jeho výkonné rady. Tolar, který zároveň vede společnost Alzheon, dodal, že hledání účinné léčby je stále velmi pomalé převážně kvůli nedostatečnému porozumění vztahům mezi strukturou, funkcí a poruchami mozku. Právě k rozlousknutí těchto potíží má přispět využití nejmodernějších výpočetních aplikacích založených na využití umělé inteligence při zpracování velkého množství informací o normálním fungování i nemocích mozku.
Ředitel INDRC Vít Dočkal uvedl, že v Praze vystoupí třeba kardiolog Virend Somers z americké Mayo Clinic. “Bude prezentovat nejnovější poznatky o vlivu spánku jak na kardiovaskulární systém, tak na potenciální vznik neurodegenerativních onemocnění,” uvedl Dočkal, který zároveň působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC). Jako další hosty zmínil třeba tuzemské vědce, experta na strojové vnímání Josefa Šivice z CIIRC a Jiřího Damborského z Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity v Brně. Za “třešničku” pak v rámci programu označil úvodní vystoupení předního odborníka na Alzheimerovu nemoc Ary Khachaturiana z Washingtonu.
Vedle odborníků na neurovědy, klinický výzkum, biochemii, bioinformatiku a umělou inteligenci podle ČVUT na konferenci vystoupí také investoři a další zástupci soukromé sféry. Na programu bude i prezentace dat z klinických studií nového léku na Alzheimerovu chorobu, kterou dokončila společnost Alzheon. Podle organizátorů je akce určena nejen odborníkům, ale i zástupcům průmyslu a veřejnosti.
“Chceme, aby propojením českých pracovišť s klíčovými mezinárodními institucemi vznikla v České republice silná komunita pro technologické a terapeutické inovace, a to na světové úrovni a se světovými kontakty, které umožní vědecký pokrok i zlepšení zdraví společnosti,” uvedl k přínosům mezioborové spolupráce Tolar.
Alzheimerova choroba způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách, bývá nejčastější příčinou demence. Nemocní mohou ztrácet například paměť nebo logický úsudek. Demencí trpí podle odhadů v Česku kolem 170.000 lidí, během následujících 30 let může být tento počet podle odborníků až dvojnásobný. Pro vhodnou pomoc nemocným i lidem, kteří o ně pečují, je důležitá také včasná diagnostika.