Sezóna houbaření, turistiky a dlouhých pobytů venku je v plném proudu. Kromě košíku hub a zážitků si ale po pobytu v přírodě můžeme domů odnést také nevítaného hosta – klíště. Jak ho bezpečně vytáhnout a následně s ním zacházet?
Proč může být klíště nebezpečné?
Všichni, kdo už na sobě měli přisáté klíště, se asi shodnou, že to není příjemný pocit. Kromě toho s sebou klíšťata nesou nebezpečí onemocnění, kterým můžeme do jisté míry předcházet právě správným vytažením.
Mezi nemoci, které klíště přenáší, patří nejčastěji borelióza. Dále to může být encefalitida, ale také babezióza, ehrlichióza či v ojedinělých případech bartonelóza. Myslete ale na to, že ne každé klíště něco přenáší.
Není na co čekat
Pokud jste právě zjistili, že na sobě máte přisáté klíště, neotálejte a dejte se do odstranění. Pokud by klíště přece jen přenášelo nákazu, každá další minuta může hrát roli.
Myslete na to, že klíšťata nejsou jen v hlubokých lesích a vysokých loukách v divoké přírodě. Narazit na něj můžete i u vás na zahradě. Proto se po každém pobytu venku dobře zkontrolujte, zda jste si na těle nepřinesli návštěvu. Pozornost věnujte hlavně oblasti třísel, podpaží, podkolenních jamek a prostoru za ušima, kde se klíšťata nejčastěji objevují.
Jak klíště NEVYTAHOVAT
Existuje několik poměrně zažitých rad, na které můžete narazit, ale při vytahování klíštěte rozhodně nejsou vhodné.
V první řadě se nikdy nesnažte klíště pomazat mastí nebo olejem, abyste ho udusili. V takovém případě se totiž začne dusit a může do rány vyvrátit obsah střev, což zásadně zvyšuje riziko možnosti nákazy.
Ze stejného důvodu se nikdy nesnažte klíště rozmáčknout, a to ani pinzetou či rukou.
V minulosti se klíště často vytahovala způsobem, že se s ním točilo v protisměru hodinových ručiček, čímž se vytočilo ven. Tímto způsobem se ale klíště často přetrhlo, což znamenalo další komplikace, a proto se od tohoto způsobu upustilo.
Jak tedy klíště vytáhnout?
Správných postupů, jak klíště bezpečně vytáhnout, je hned několik. Všechny ale mají několik společných pravidel.
- Před vytahováním klíštěte si důkladně omyjte ruce. Pokud na nich máte nějaké oděrky, použijte raději gumové rukavice.
- Pro znehybnění a rychlé usmrcení klíštěte existují různé gely, kterými ho můžete potřít a při vytahování vás nebudou rozptylovat jeho pohyby.
- Po vytažení klíštěte vydezinfikujte místo, kde bylo přisáté.
Odstranění pomocí speciální karty
Pro bezpečné vytažení klíšťat existují speciální karty se zářezy, díky kterým klíště pevně podeberete a vytáhnete ho bez rizika rozmáčknutí. Pokud se ale klíště nachází na špatně dostupném místě nebo je příliš malé, je potřeba přejít k některému z dalších postupů.
Odstranění háčkem
Podobným způsobem funguje také speciální háček se zářezem, se kterým se, oproti kartě, dostanete i na hůře dostupná místa.
Odstranění vatovou tyčinkou
Na vytažená úplně malých klíšťat je vhodné použít vatovou tyčinku. Tu navlhčete, přiložte ke klíštěti a snažte se ho vyviklávat ze strany na stranu.
Pokud ani jeden z předchozích způsobů není možné využít, přejděte k pinzetě, kterou klíště chytněte co nejblíže ke kůži a vytrhněte ho. Pokud v ráně zůstanou kusadla, nemusíte se bát. Ty nákazu nepřenáší a tělo si s nimi dokáže poradit podobně, jako třeba s třískou.
Co dělat po vytažení?
Klíště máte úspěšně vytažené a teď zbývá otázka, co s ním dál? Důležité upozornění je, nikdy ho nerozmačkávejte mezi prsty! Pokud chcete mít jistotu, že klíště nebylo infikované, existují laboratoře, kam ho můžete poslat a oni ho vyšetří. V takovém případě přemístěte klíště do igelitového sáčku, který dobře uzavřete, případně zalepte a postupujte podle pokynů laboratoře.
Pokud se tohoto nevítaného hosta chcete nadobro zbavit, zabalte ho do papírového ubrousku a jednoduše ho spláchněte do záchodu, případně spalte.
Kontrolujte ránu
Ranka po přisátí klíštěte by se měla až měsíc kontrolovat, a to kvůli případnému zjištění nákazy. První fáze boreliózy se projevuje zvětšením červené skvrny kolem místa kousnutí a vyblednutím v bezprostředním okolí. Pokud je v této fázi nemoc zachycena, lékař nasadí antibiotika a příznaky brzy odezní.
Encefalitida se projevuje většinu 1-2 týdny po kousnutí a připomíná lehkou virózu. Postižené začne trápit zvýšená teplota, bolest kloubů a svalů, malátnost či bolest hlavy.
Pokud některé z těchto příznaků po kousnutí klíštětem pozorujete, neváhejte se co nejdříve obrátit na lékaře, který provede potřebná vyšetření.