Válek ČTK řekl, že dnes ráno na poradě se svými náměstky řešil mimo jiné to, aby se ukrajinští zdravotníci při případné uprchlické vlně mohli starat o své spoluobčany. Chtěl by také zjednodušit systém uznávání kvalifikace ukrajinských zdravotníků v Česku, aby se případně mohli co nejrychleji zapojit do českého zdravotnictví. Bude o tom diskutovat s profesními komorami, které v minulosti systém přijímání některých zahraničních zdravotníků kritizovaly. Věří tomu, že nyní budou komory vstřícné.
“Chceme tímto způsobem nastavit parametry tak, aby zdravotníci, kterým nezbyde nic jiného než uprchnout z válečného konfliktu, mohli v České republice jednak co nejrychleji pracovat, co nejrychleji se zapojit, měli co nejméně problémů,” řekl. “Systém je nastavený, jsme připraveni na všechny možné varianty a chceme jim zjednodušit život v České republice,” dodal.
Počet ukrajinských zdravotníků v Česku dlouhodobě narůstá. Podle statistiky České lékařské komory je nyní v ČR 636 ukrajinských lékařů, oproti roku 2010 je to osmkrát více. Přibylo také ukrajinských zdravotních sester, velké pražské nemocnice jich zaměstnávají i několik desítek. Základním problémem v jejich práci je však jazyková bariéra.
Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Ukrajinská pohraniční stráž poté uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.