Nadýmání čas od času postihne každého z nás, a ačkoliv je to nepříjemná situace, většinou jí nepřisuzujeme velkou váhu. Pokud se ale tento stav opakuje příliš často, je na místě zjistit příčinu a zahájit léčbu.
Co je nadýmání?
Nadýmání je zvýšené množství plynu ve střevech, které se může projevovat vzedmutím a bolesti v oblasti břicha. Důvodem je rozepnutí trávicí trubice právě v důsledku vysokého obsahu plynu.
Co se vylučování plynu týče, u zdravého jedince odchází plyn z těla přibližně 10 až 15x denně. Celkově dojde k vyloučení asi jednoho litru plynu. V případě nedýmání se v těle tvoří více plynů, které ale nejsem schopni dostatečně vstřebávat či je vyloučit přirozenou cestou. Poté nastává právě nepříjemná bolest břicha.
Jaké jsou příčiny?
Nadýmání je většinou dočasný problém, který nastává v důsledku konzumace nevyhovujícího jídla. Postihnout může občas opravdu každého, od novorozence, přes těhotnou ženu až po seniory. Právě ženy jsou v důsledku hormonálních výkyvů k nadýmání náchylnější, a to především v období před menstruací či v těhotenství a období menopauzy.
Problém se zvýšenou plynatostí může způsobit konzumace příliš nadýmavých potravin, může se ale jednat také o alergickou reakci. Je vhodné sledovat také to, zda k plynatosti nedochází po konzumaci lepku či laktózy, což by mohlo značit jejich nesnášenlivost.
Především u starších osob se potom nadýmání dostavuje v důsledku zhoršeného trávení a pohyblivosti střev. Vyloučit ale nelze ani vinu různých chorob žaludku, jater či střev, ale ani potíže s chrupem.
Nadýmavé potraviny
Mezi potraviny, které často způsobují nadýmání, se řadí například:
- zelí,
- kapusta,
- prokolice,
- květák,
- luštěniny,
- cibule,
- mléko.
Léčba nadýmání
Mezi první kroky při léčbě nadýmání je úprava jídelníčku. Je třeba z něj vyřadit co nejvíce potravin, které nadýmání podporují. Naopak je vhodné jídelníček obohatit o vlákninu, a to například ve formě ovoce či kysaných mléčných výrobků s živou kulturou.
Pomoci při nadýmání mohou také bylinkové čaje. Konkrétně je vhodný například heřmánkový či meduňkový, dále čaj z máty, hluchavky či pelyňku.
Pokud úprava jídelníčku ani bylinky nepomáhají, je na čase sáhnout po volně prodejných lékách proti nadýmání. Co se novorozenců a kojenců týče, jsou dostupné kapky a probiotika, případně různé masážní oleje či gely na bříško.
Kdy navštívit lékaře?
Ve většině případech si s nadýmáním poradíme doma bez nutnosti navštěvovat lékaře. Existují ale situace, kdy je cesta za odborníkem vhodná. Mezi ně patří:
- dlouhodobé a často opakované problémy s nedýmáním,
- silné bolesti břicha spolu se zvracením, horečkou a průjmem,
- bolest vystřelující z oblasti zad,
- zhoršování potíží bez účinku běžně dostupných léků,
- neúmyslné ubývání na váze.