Laser se již řadu let využívá při rehabilitaci pohybového aparátu. Jeho použití při onemocněních plic je novinkou, která má podle Konečného velmi dobré výsledky. “Laser je speciální typ světelného záření. Toto záření vytváří energii, která v lidských tkáních zlepšuje látkovou výměnu a podporuje protizánětlivé reakce imunitního systému,” uvedl Konečný. V prostějovské nemocnici zdravotníci používají terapii laserem nejen u pacientů vyléčených z nemoci covid-19, ale nově i u lidí, kteří se v souvislosti s nákazou koronavirem potýkají se záněty plic. Laser se osvědčil také u nejtěžších případů pacientů hospitalizovaných na covidových odděleních ARO a JIP.
Laserovou terapii lékaři v Nemocnici AGEL Prostějov zatím použili u deseti pacientů s akutním covidovým zánětem plic. “Jedná se o doplňkovou léčbu k farmakoterapii a rehabilitaci covidových a postcovidových pacientů, kdy doporučená doba terapie je dva až čtyři týdny. Někdy ale léčba a rehabilitace může trvat i déle než tři měsíce, záleží na individuálním klinickém stavu jednotlivých pacientů,” uvedl Konečný. Na laserovou léčbu navazují techniky respirační fyzioterapie a manuální techniky pro korekci držení těla. Podle Konečného tak lze docílit prokazatelně lepších výsledků spirometrických vyšetření a vyšetření pomocí rentgenu.
Kvůli zahájení laserové terapie u covidových a postcovidových pacientů musela Nemocnice AGEL Prostějov pořídit nový přístroj. “Na tuto terapii se využívá moderní vysokovýkonný laser, který máme zdarma na jeden rok zapůjčený od firmy BTL v rámci akce Česko nadechni se,” dodal Konečný.
V Nemocnici AGEL Prostějov bylo v úterý hospitalizováno 60 pacientů s covidem-19, ve vážném stavu jich bylo sedm. Z toho šest lidí bylo napojeno na umělou plicní ventilaci. Prostějovskou nemocnici spolu s nemocnicemi v Přerově a Šternberku provozuje společnost AGEL Středomoravská nemocniční, která v úterý evidovala celkem 152 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. V přerovské nemocnici jich bylo 61 a ve šternberské 31.