“Blíží se konec sezony, kdy byla klíšťata aktivní, ale ze zkušenosti víme, že další potvrzené případy ještě budou hlášeny i v příštích týdnech, protože mezi přisátím klíštěte a finálním potvrzením onemocnění logicky určitý časový interval vznikne,” uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Dodala, že nejvíce onemocnění bylo na Českobudějovicku, kde bylo v sezoně 19 případů.
Hygienici zaznamenali letos 228 případů lymeské boreliózy. Loni jich za celou sezonu bylo o 120 více. “Tradičně nejvíce nahlášených a potvrzených případů, a to 79, je na Jindřichohradecku,” uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Jitka Luňáčková.
Za poklese onemocnění je zřejmě chladnější počasí, které hlavně začátkem léta výskytu klíšťat nesvědčilo. Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, a když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevuje zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.