Ječné zrno je zánět, se kterým se ve svém životě setkala většina z nás. Jedná se o nejběžnější onemocnění v oblasti očního víčka. Většinou se s ním člověk dokáže vypořádat sám doma bez větší odporné pomoci. Jak ječné zrno poznat a následně ho léčit?
Jak poznáte ječné zrno?
Ječné zrno způsobují bakterie, nejčastěji ze skupiny stafylokoků. Jedná se o zánět mazové žlázy na víčku, z pravidla u některé řasy. Jeho tvorbu poznáte většinou ještě před úplným propuknutím, kdy můžete sledovat začínající bolest v oblasti oka, svědění či pocit cizího tělesa v oku. Postupně se bolest přesouvá do konkrétního místa, kde se zánět nachází. To bývá zarudlé a následně v něm vzniká boule zaplněná hnisem. Ta ovšem nemusí být zřejmá, pokud se nachází z vnitřní strany víčka, nebo zaniká v celkovém otoku oka.
Typické projevy
Mezi typické projevy ječného zrna patří:
- zarudnutí,
- otok,
- horkost,
- bulka na víčku,
- bolest víčka,
- případně zastřené vidění v důsledku zvýšeného tlaku víčka na oko.
Čím je způsobené
Původ ječného zrna může být různý. V některých případech ho způsobuje aktuální zdravotní stav postižené osoby. Vliv na jeho vznik může mít například cukrovka či porucha mazových žláz. Můžete k němu ale přijít i kvůli mastné pokožce, přílišnému namáhání očí nebo sahání do nich znečištěnýma rukama. Na svědomí ho může mít ale i vnější prostředí, především prach či jiné částečky ve vzduchu.
Průběh léčby
Ve většině případů ječné zrno nepředstavuje velké nebezpečí a nevyžaduje speciální léčbu. Obvykle během několika dní samovolně praskne, hnis se vyplaví a rána se sama zahojí. Můžou ale nastat určité komplikace. V některých případech dochází k rozšíření zánětu do hlubších žlázek, což způsobí otok celého víčka. V takovém případě je na místě navštívit lékaře, který zvolí vhodný postup pro utlumení zánětu. Konzultace s lékařem je vhodná také v případě, že vás ječné zrno trápí déle než 7-10 dní nebo se záněty často opakují. V krajních případech, kdy problém přetrvává v řádech týdnů, přichází vhod malá lokální operace, v rámci které je zrno naříznuto a jeho obsah se odstraní i s pouzdrem.
Základním pravidlem při léčbě ječného zrna je omezení kontaktu s okem. Je důležité si oko při pocitu svědění nemnout a celkově do něj nesahat rukama. Pomoci s otokem můžou teplé obklady například z bylinkového odvaru či borové vody. Léčbu podporuje také výživa bohatá na vitamín B.
Klíčové slovo: ječné zrno