Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti z důvodu poruchy ovulace. Podle studií trpí různou formou této nemoci zhruba 6 – 10 % žen v reprodukčním věku. Zjednodušeně řečeno, jde o poruchu ovulačního cyklu v důsledku hormonální nerovnováhy. Některé ženy však mají i přes diagnózu PCOS pravidelný cyklus – problém tak můžou zpozorovat až při snaze o miminko.
Od začátku. Každý měsíc obvykle v dominantním folikulu v jednom z vaječníků dozrává vajíčko. Obvykle 14. den cyklu dochází k ovulaci, kdy se zralé vajíčko uvolní a dostává se do vejcovodu, kde se setkává se spermiemi a dochází k oplodnění. Právě v tomto období je nejvyšší pravděpodobnost početí dítěte.
V některých případech syndromu polycystických vaječníků však k ovulaci nedojde – vajíčko se neuvolní z vaječníku. Vajíčka zůstávají ve folikulech, které vypadají jako cysty a jsou viditelné i na ultrazvuku. Při běžné gynekologické prohlídce však nemusí doktor problém odhalit. K potvrzení diagnózy je nutné provést i laboratorní vyšetření krve.
V souvislosti s PCOS mluví někteří odborníci také o takzvané inzulinové rezistenci. Správná hladina inzulinu zajišťuje i správné fungování metabolizmu. V případě, že u ženy s PCOS dojde k této rezistenci, její tělo produkuje vyšší hladinu tohoto hormonu, aby tuto poruchu překonalo. To následně přispívá k poruše rovnováhy některých hormonů jako je například testosteron.
Příznaky polycystických vaječníků
Mezi příznaky patří (kromě nálezu cyst při ultrazvukovém vyšetření vaječníků zejména) dlouhé menstruační cykly, nepravidelnost, slabá menstruace či její úplné vymizení a problémy s početím dítěte. Časté je i akné či vypadávání a maštění vlasů. Kvůli zvýšenému množství mužského hormonu se PCOS může projevovat i zvýšeným ochlupením v typicky mužských oblastech, tedy například na hrudi či prsou, zádech, nad horním rtem či bradě. Některé ženy mohou postrádat typicky ženské křivky a nevysvětlitelné nabývání na váze. Není to však pravidlo.
Obvykle se tyto symptomy začnou projevovat v pubertě a řešením bývá často nasazení hormonální antikoncepce. Příznaky pak vymizí a projeví se až po jejím vysazení, kdy žena zjistí, že se jí nedaří otěhotnět. To bývá poprvé, kdy se žena dozví, že může trpět PCOS. Pokud se ženě povede otěhotnět, častým projevem bývá vznik těhotenské cukrovky (gestační diabetes), jehož důsledkem může dojí k nadměrnému růstu plodu. Makrosomie plodu, jak se tento stav nazývá, pak přináší další těhotenská a porodní rizika. Při delším průběhu syndromu bez léčby se ve vyšším věku začnou projevovat i další příznaky, a to vyšší riziko vzniku diabetu, vyšší výskyt nemocí oběhového systému a rychlejší postup osteoporózy.
Léčba syndromu
Na PCOS bohužel zatím neexistuje přímý lék. Neznamená to však hned, že žena nemůže otěhotnět. Jedním z řešení je užívání doplňků stravy, které obsahují inositoly. Ty se přirozeně nacházejí ve folikulární tekutině kolem dozrávajících vajíček. Právě inositol patří mezi takzvané inzulinové senzitizátory, stejně jako metformin, lék na cukrovku, který v případě inzulinové rezistence mohou lékaři ženě předepsat.
Další možností v případě selhání výše uvedených postupů jsou metody asistované reprodukce, například, laparoskopické uvolnění vajíček či injekce FSH.
Na nepravidelnou menstruaci a akné předepisují gynekologové hormonální antikoncepci. Ta však PCOS neléči, pouze maskuje jeho příznaky a po jejím vysazení se syndrom opět začne projevovat. Akné a nadváhu je možné řešit zdravou a vyváženou stravou, stejně tak jsou k dispozici léky k léčbě nadměrného růstu vlasů či vypadávání vlasů. A co znamená správná životospráva?
- Nežádoucí je nadměrný příjem cukrů
- Naopak žádoucí je konzumace bílkovin, vlákniny, esenciálních mastných kyselin, fytoestrogenů, které jsou obsažené například v čočce či cizrně a dostatečný pitný režim.
- Aktivní vyžití – sport, cvičení
- Vyhýbání se chronickému stresu
Pokud máte podezření, že byste mohla mít syndrom polycystických vaječníků, obraťte se na svého lékaře.