Řím 5. ledna (ČTK) – Italský stát se rozhodl investovat do domácí farmaceutické společnosti ReiThera, aby podpořil vývoj její vakcíny proti covidu-19. Podle vlády jsou výsledky první fáze klinického testování vakcíny slibné a investice má zaručit stabilní dodávky očkovací látky v případě, že bude v budoucnu schváleno její užívání, napsala agentura Reuters. Výše investice nebyla zveřejněna.
Na vývoji vakcíny s názvem GRAd-COV2 spolupracuje římská firma ReiThera s německou Leukocare a belgickou Univercells. Jde o očkovací látku, která využívá oslabený nepatogenní adenovirus jako vektor neboli nosič genetické informace. Podobnou technologii využívají například vakcíny firem AstraZeneca nebo Johnson & Johnson.
Testování na dobrovolnících začalo v Itálii loni v létě, v první fázi vakcínu obdrželo 45 lidí. Podle Giuseppeho Ippolita z římského Institutu Lazzara Spallanzaniho, kde testování probíhá, spustila vakcína u více než 92 procent dobrovolníků vytváření protilátek proti covidu-19. “Pokud se získaná data potvrdí, budeme mít v nadcházejících měsících bezpečnou a spolehlivou vakcínu podávanou v jediné dávce,” uvedl v prohlášení ministr zdravotnictví Roberto Speranza.
Šéfka firmy ReiThera Antonella Folgoriová míní, že společnost by mohla dodávat ročně až 100 milionů dávek vakcíny, která pro skladování vyžaduje teploty mezi dvěma a osmi stupni Celsia.
V zemích Evropské unie už se proti covidu-19 očkuje od sklonku loňského roku, kdy byla schválena vakcína firem Pfizer/BioNTech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) může už ve středu vydat podmíněné povolení k využití další vakcíny od amerického výrobce Moderna. V Británii tento týden začalo očkování vakcínou vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca.
Celkem Evropská komise uzavřela kontrakty na nákup více než miliardy dávek vakcín od šesti firem, z nichž ty od společností Moderna, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac zatím nedostaly potřebná povolení k použití pro veřejnost.