Praha 26. října (ČTK) – K posílení zdravotnického personálu v současné epidemii covidu-19 by podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) Martina Vokurky mohlo pomoct, kdyby medici měli možnost více se zapojit do péče o nemocné. V současnosti jim legislativa umožňuje vykonávat ve zdravotních zařízeních jen pomocné práce. Vokurka proto vyzval vládu a další státní orgány, aby co nejrychleji změnily předpisy. Uvedl to ve svém komentáři, který ČTK zaslala mluvčí fakulty Petra Klusáková.
“Jsme v mimořádné situaci. Již nyní chybí zdravotnický personál, počty nemocných se budou dále zvyšovat. Stát chce využít tisíců mediků, ale posílá je vykonávat pomocné práce,” uvedl. Medici podle něj mají nyní v podstatě nulové kompetence na pomezí uklízečky či poslíčka, přestože se již několik let učí vyšetřovat, ovládají první pomoc, prošli ošetřovatelskou praxí a jsou zvyklí na etiku práce ve zdravotnictví. Podle děkana současná situace kolem covidu-19 pravděpodobně potrvá více týdnů a je třeba hledat kreativní řešení.
Vyzval proto vládu a další státní orgány, aby co nejrychleji umožnily medikům ve vyšších ročnících kvalifikované zapojení do péče o nemocné. “V této době lze změnit některé předpisy. Získali bychom takto nejen možnost mobilizovat kvalifikovaný zdravotnický personál v podobných nouzových případech, ale studenti medicíny by byli lépe vybaveni klíčovými dovednostmi v momentě, kdy odcházejí do klinické praxe,” uvedl.
V řadě jiných zemí podle něj mohou studenti z vyšších ročníků pod dozorem provádět například základní vyšetření nebo odebírat krev. “Některé země v této krizové době i vyškolují studenty ke speciálním úkonům nezbytným k ošetřování pacientů v závažném stavu,” řekl. Podle něj by 1. LF UK dokázala ve spolupráci s nemocnicemi zorganizovat podobné kurzy. Kvalifikované zapojení mediků by neznamenalo poskytování druhořadé péče, lékařům by ale umožnilo víc se věnovat zásadnějším výkonům, vysvětlil.
V Česku je podle ministerstva zdravotnictví nyní zhruba 158.000 nakažených covidem-19. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800. Podle odborníků je největším rizikem v současnosti nedostatek odborného personálu a lůžek pro péči o lidi s vážným průběhem nemoci.
Mediky shání řada nemocnic individuálně, i když vláda uložila studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie pracovní povinnost. Například UK předala úřadům seznamy zhruba 5000 studentů, z toho 3900 ze zdravotnických oborů. První LF UK v Praze je největší LF v Česku – má kolem 4500 studentů.
Asociace děkanů LF se zavázala udělat maximum pro to, aby současná situace kolem epidemie co nejméně ovlivnila kvalitu i kvantitu výuky. Hlavním cílem fakult má být podle asociace poskytnout všem studentům podmínky a možnosti k tomu, aby mohli splnit plánované zápočty a zkoušky do 30. září příštího roku, tedy do konce akademického roku.
ptd mal