Bratislava 25. března (zpravodaj ČTK) – Bezmála tři týdny po potvrzení prvního pacienta s koronavirem na Slovensku začaly dnes úřady distribuovat mezi zdravotníky respirátory, které je mají chránit před infekcí. Novinářům to řekl nový premiér Igor Matovič. Na nedostatek ochranných pomůcek na Slovensku už dříve upozorňoval nejen zdravotnický personál, ale i předchozí vláda. Matovičův kabinet dnes schválil také první opatření na zmírnění dopadů pandemie na zaměstnavatele, zaměstnance a živnostníky.
Dodávku 100.000 respirátorů dovezl do země z Turecka vládní letecký speciál. “Chci vzkázat těmto lidem (zdravotníkům), jak obvykle říkáme hrdinům těchto dnů: nemusíme se obávat. Ne na každou pozici i v nemocnici je tento respirátor vhodný, je ale vhodný pro tu první linii,” prohlásil Matovič.
Dodávky zdravotnického materiálu právě z Turecka oznámil už minulý týden tehdejší předseda vlády Peter Pellegrini, kterého o uplynulém víkendu vystřídal v čele kabinetu Matovič, jehož hnutí přesvědčivě vyhrálo únorové volby.
Zdravotníci od propuknutí nákazy na Slovensku upozorňovali, že nemají dostatek ochranných prostředků. Správa státních hmotných rezerv dostala pokyn k nákupu potřebného materiálu až krátce před volbami, tedy měsíc po prvním potvrzeném případu infekce v Evropě. Šéfa zmíněné instituce Matovičův kabinet odvolal s odůvodněním, že nakupoval předražené zboží. Na Slovensko mezitím dorazily i zásilky ochranných roušek a dalšího materiálu z Číny.
Slovenská vláda dnes v souvislosti s koronavirovými opatřeními schválila návrhy na uvolnění podmínek pro vyplácení nemocenské či ošetřovného, které například pobírají rodiče, jež zůstali doma s malými dětmi kvůli uzavření škol. Pro státní Sociální pojišťovnu, která zmíněné dávky vyplácí, to bude letos znamenat navýšení výdajů o 338,5 milionu eur (9,4 miliardy korun). Naopak část z této sumy ušetří zaměstnavatelé. Kromě toho plánuje stát zejména z evropských fondů financovat poskytování příspěvků pro podnikatele, aby v době karanténních opatření udrželi pracovní místa. Peníze dostanou také živnostníci, kteří kvůli nařízení úřadů museli přerušit činnost. V zemi od minulého týdne nemůže mít otevřeno řada prodejen s výjimkou například obchodů s potravinami, drogerií či lékáren.
Pětimilionové Slovensko dosud potvrdilo 216 nakažených koronavirem. Země pod Tatrami ale v přepočtu na obyvatele zatím otestovala méně lidí než například sousední Česko či Rakousko.
Adrian Bobok jd