Brno 23. ledna (ČTK) – V Mezinárodním centru klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) funguje laboratoř nazvaná Faradayovy klece, která pomáhá například pacientům s epilepsií. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní Faradayovými klecemi projde měsíčně kolem 50 pacientů, od doby vzniku jí prošlo několik tisíc lidí. Laboratoř využívají výzkumníci, neurologové, ale centrum je chce nabídnout i firmám zabývajícím se třeba vývojem měřicí techniky.
Faradayovy klece vznikly v roce 2013 za 22 milionů korun a zaplatily je dotace, uvedla Lipovská. Jsou umístěné pod budovou FNUSA-ICRC, které vzniklo v roce 2011 s celkovým rozpočtem přes čtyři miliardy do roku 2015. “Díky velmi kvalitním Faradayovým klecím jsme schopni v mozku pacientů s nekontrolovanou epilepsií výrazně přesněji lokalizovat epileptické ohnisko,” uvedl přednosta I. neurologické kliniky svatoanenské nemocnice Milan Brázdil. Podle něj se při tom využívá výrazně lepší poměr signálu k šumu, který Faradayova klec poskytuje při snímání elektrické aktivity mozku. “Umožňuje tak hodnotit některé moderní elektrofyziologické fenomény, jako jsou vysokofrekvenční oscilace. Chirurgický zákrok pacienta s epilepsií tak může být rychlejší, přesnější, a v konečném důsledku i úspěšnější,” uvedl Brázdil.
Podle Lipovské mozek generuje velmi slabou elektrickou aktivitu, kterou lékaři snímají z elektrod umístěných na hlavě nebo někdy přímo vložených do mozkové tkáně. “K tomu je však důležité prostředí bez jakýchkoliv nežádoucích signálů z okolního prostředí,” uvedla k laboratořím Lipovská. Pomoci to v konečném důsledku může jak u pacientů s epilepsií, tak u pacientů se srdečními problémy. “Místnost jsme zpočátku používali také pro měření EKG signálu, který je generován srdeční činností,” uvedl vedoucí výzkumného týmu biodemicínského inženýrství z centra Pavel Leinveber. Podle něj Faradayovy klece umožňují přesnější diagnostiku u pacientů, kteří potřebují speciální kardiostimulátor.
Lenka Horáková dr