AI jako budoucnost pro lidi se zdravotním omezením

Praha 15. ledna 2020 (PROTEXT) – Umělá inteligence jako budoucnost pro lidi se zdravotním omezením. Nápady se budou rodit v Praze.

V Česku podle údajů Českého statistického úřadu žije 1,1 milionu lidí s určitou formou zdravotního znevýhodnění. Pro mnoho z nich je možnost si sám nakoupit každodenní věci obrovská propast, přes kterou není téměř možné se dostat. Proto pořádá Sdružení VIA ve spolupráci s Microsoftem a Nadací Vodafone 4. února 2020 hackathon, na kterém budou účastníci pomocí umělé inteligence vyvíjet řešení, jež mohou lidem se specifickými potřebami jejich denními strastmi pomoct. Nejlepší nápad získá do svého startu 10.000 euro (v přepočtu 250.000 Kč) a možnost získat další podporu.

S jakými problémy se konkrétně lidé se zdravotním znevýhodněním v obchodech setkávají? Podle průzkumu, který zpracovávalo Sdružení VIA, se lidé se zrakovým omezením v kamenných obchodech potýkají třeba s různými fyzickými překážkami, jako jsou navigační cedule, reklamní poutače či nevybalené zboží v uličkách, ale také s tím, že si nemohou ověřit částku při zadávání PINu nebo s malými a málo kontrastními cenovkami. V online obchodech jim nakupování ztěžují neozvučená tlačítka, případně velké množství grafiky, se kterou si neporadí odečítač. Lidé s pohybovým omezením mají v kamenných prodejnách problém třeba se schody, úzkými uličkami nebo malými kabinkami, při online nakupování je pro ně někdy složité domluvit se s dopravci. Lidé se sluchovým omezením se musí vypořádat s neporozuměním a obtížnou komunikací se zaměstnanci.

Praha se na den promění v líheň projektů umělé inteligence
“Obchodní průmysl je obrovskou součástí našeho světa a nebýt schopný se do něj zapojit je velmi frustrující. Právě proto jej chceme učinit přístupnějším pro všechny,” vysvětluje ředitelka Sdružení VIA Radka Bystřická. Ve spolupráci s Microsoftem a Nadací Vodafone pořádá Sdružení VIA 4. února v Praze AI for Accessibility HACKATHON, na kterém budou účastníci vyvíjet řešení s využitím umělé inteligence. Vzniklé projekty mají potenciál usnadnit život lidem se zdravotním omezením. Nejlepší nápad získá do svého startu 10.000 euro (cca 250.000 českých korun). Vítězi jednotlivých kategorií se mohou ucházet o grant společnosti Microsoft v programu AI for Good, a pokud splní požadovaná kritéria, mohou získat kredity do Microsoft Azure.

Akce je otevřená pro neziskové organizace, start-upy i univerzitní týmy
“Jsme právem hrdi, že společnost Microsoft hned od počátku podporuje ambiciózní projekty usnadňující lidem se zdravotním znevýhodněním jejich každodenní život. Moderní technologie a umělá inteligence dokáží plně reflektovat i velmi specifické potřeby těchto lidí, kteří díky navrženým digitálním řešením získávají novou svobodu – nezávislost a přirozeně i vyšší kvalitu života,” říká Rudolf Urbánek, generální ředitel společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

Zapojit se mohou neziskové organizace, start-upy nebo univerzitní týmy, které již pracují na svém projektu: to znamená, že již mají například vyrobený první prototyp, vytvořený tým nebo jasnou vizi, čeho chtějí dosáhnout. Uzávěrka přihlášek je 20. 1. 2020, týmy se mohou registrovat zde.

Cena Rafael Nadace Vodafone a 200.000 Kč navíc pro nejlepší tým
Vítěz hackathonu se bude vyhlašovat ve dvou kategoriích: Daily Use, v rámci které se bude odměňovat nápad, jež má největší dopad na uživatele, a New Ways, která ocení nejvíce inovativní řešení. Tyto dva vítězné projekty se budou prezentovat na letošním ročníku konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO, která se uskuteční 28. března 2020 v Kongresovém centru v Praze. Z těchto dvou vítězných projektů Nadace Vodafone, která je generálním partnerem INSPO 2020, navíc vybere jeden, kterému během konference předá cenu Rafael v hodnotě 200.000 Kč.

“V inovativních technologiích vidíme budoucnost. Věříme, že umělá inteligence může lidem se specifickými potřebami zkvalitnit život. Cenou Rafael Nadace Vodafone každoročně podporuje další vývoj těchto projektů, které díky tomuto ocenění budou ještě větším přínosem pro společnost,” říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

O nás – Sdružení VIA

Sdružení VIA se zabývá technologiemi pro dobrou věc. Stojí za programem TechSoup pro Českou republiku, které poskytuje neziskovým organizacím zvýhodněně software, počítače nebo online služby od partnerů jako je například Microsoft. Kromě toho realizuje nejrůznější vzdělávací akce pro neziskové organizace. Dále se podílí na provozu online fundraisingové platformy Darujme.cz a portálu pro expertní dobrovolnictví Um Sem Um Tam.

Microsoft AI for Good
Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) umožňuje digitální transformaci ve věku inteligentního cloudu a Internetu věcí. Naším posláním je pomoct dokázat víc každému člověku a každé organizaci na světě.

Program AI for Good společnosti Microsoft poskytuje technologie, zdroje a odborné znalosti těm, kteří pracují na řešení humanitárních otázek a vytvářejí udržitelnější a přístupnější svět. Zahrnuje čtyři okruhy: AI for Earth, který dává technologické nástroje lidem podílejícím se na řešení globálních klimatických otázek, AI for Humanitarian Action, v rámci nějž Microsoft spolupracuje s neziskovými a humanitárními organizacemi, jež poskytují pomoc po katastrofách a chrání děti, vysídlené osoby a lidská práva. Další sekcí je AI for Cultural Heritage, která podporuje ty, co se starají o zachování kulturního dědictví. Posledním okruhem je AI for Accessibility, který využívá možností umělé inteligence k usnadnění života lidí se speciálními potřebami.

Nadace Vodafone
Nadace Vodafone byla založena v roce 2006. Od doby svého vzniku rozdělila více než 195 milionů korun a podpořila na 500 projektů, čímž ovlivnila životy více než 1, 5 milionu lidí a dostala se na přední místa v hodnocení firemních nadací. Dlouhodobě se zaměřuje na podporu inovací, které zlepšují svět kolem nás. Tyto technologické a sociální startupy pomáhá rozvíjet díky svému inkubačnímu a akceleračnímu programu Laboratoř Nadace Vodafone.

Konference INSPO
Konference INSPO (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami) se koná od roku 2001 v Kongresovém centru Praha. Již dvě desetiletí informuje konference INSPO o nejnovějších pomůckách, aplikacích a službách, které usnadňují život osobám s různým zdravotním postižením. I díky ní tak dnes mnoho lidí využívá technologie, které jsme si na začátku tisíciletí nedovedli ani představit. Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone. Partnery jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Konferenci pořádá BMI sdružení, z.s.
Kontakt pro média: Adéla Zicháčková, e-mail: info@aihackathon.org
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Upozorňujeme odběratele, že materiály označené značkou PROTEXT nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.

PROTEXT