Vědecká studie prozkoumá užívání psychedelik a konopí v Česku

Klecany (u Prahy) 14. listopadu (ČTK) – Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zahajují studii, která prozkoumá užívání psychedelik a konopí v ČR. Jejím cílem je mimo jiné příprava podpůrných služeb nejen pro závislé uživatele. Odborníci také chtějí získat poznatky o zkušenostech a důsledcích spojených s užíváním těchto látek, které podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti ročně užije až několik set tisíc obyvatel ČR, informoval dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Do anonymního výzkumu se na www.psychedelickyvyzkum.cz může zapojit každý, kdo má s užíváním psychedelik a konopí minimálně jednu zkušenost.

V kontrolovaném prostředí mohou být podle klinických studií psychedelika poměrně bezpečná, ale jejich užívání s sebou přináší také rizika a výsledkem užití látky může být panický či úzkostný stav, nespavost nebo přetrvávající poruchy vnímání. “Některým rizikům je přitom možné předcházet a případné obtíže úspěšně řešit s pomocí odborníků. V současnosti se ale uživatelé v České republice mnohdy nemají kam obrátit,” uvedla hlavní řešitelka výzkumu psycholožka Rita Kočárová.

O psychedelických látkách se v posledních letech často diskutuje v souvislosti s jejich možným uplatněním v terapii duševních onemocnění, jako jsou deprese, úzkosti či závislosti. O přínosech či rizicích jejich rekreačního užívání ale odborníci stále nemají dostatek informací, proto spustili průzkum, který potrvá do konce ledna příštího roku.

Podpůrné služby, které chtějí experti připravit na základě výzkumu, by mohly nabízet mimo jiné odbornou péči a poradenství uživatelům v případě obtíží. Zkoumání se vedle klasických psychedelik, jako je například LSD, psilocybin či ayahuasca, zaměřuje i na užívání konopí. Jeho cílem je také shromáždit zkušenosti lidí s širokým spektrem méně obvyklých látek, kterým jiné výzkumy dosud nevěnovaly větší pozornost.