Brno 18. října (ČTK) – První dva pacienti se srdečním selháním dostali v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie nový typ levostranné mechanické srdeční podpory. Podporuje či plně nahrazuje funkci levé komory, která pumpuje krev přes aortu do celého těla. Jelikož pumpa nemá ložiska a funguje v magnetickém poli, není třeba ji udržovat a její funkčnost je časově neomezená, řekl dnes novinářům ředitel centra Petr Němec.
Pro pacienty jde o výrazné zlepšení kvality života, což potvrdil i jeden z pacientů Jan Sadílek. “Před operací jsem sotva dýchal a chodil. Teď normálně dýchám, spím i chodím, můžu fungovat v podstatě normálně,” řekl Sadílek. Nesmí se jen koupat a sprchovat se může se speciálním vakem. Ze srdce totiž vede přes kůži kabel k řídicí a informační jednotce a k bateriím. Díky ní vidí pacient, jak pumpa funguje, jakou kapacitu má baterie a jsou v ní i alarmy, které signalizují případné problémy. Baterie vydrží deset hodin a napojené jsou dvě, navíc má pacient náhradní.
U části pacientů, u kterých to lze a stojí-li o to, následuje po nalezení vhodného dárce transplantace, někteří fungují s pumpou do konce života. Současný model pumpy, který se již nějakou dobu používá v pražském IKEMu, je lepší než předchozí i díky tomu, že tolik nepoškozuje červené krvinky, protože se na jeho povrchu uchytí buňky z cévního řečiště a rotor simuluje pulsní tok krve. Za minutu umí přečerpat 2,5 až deset litrů krve.
Problém je zatím v úhradách pojišťoven, které automaticky hradí implantát jen u pacientů, u nichž se později plánuje transplantace.
“Diskutujeme s pojišťovnami, aby automaticky hradily implantát u všech pacientů,” řekl Němec. Samotná pumpa stojí dva a čtvrt milionu korun.
Brněnské centrum začalo se zaváděním pump pokusně v roce 2004, od roku 2009 s ním začalo v běžném programu a od té doby dostalo pumpu 90 pacientů. “Průměrně leží na jednotce intenzivní péče po operaci dva týdny a v nemocnici zůstávají celkem měsíc, ale doba se postupně zkracuje. Na podpoře s pumpou jsou průměrně 271 dnů, ale máme i některé, kteří s ní vydrželi i tři roky,” uvedl Němec.
Lékaři mají podle něj pumpu radši než transplantace srdce, u kterých jsou mnohem větší potenciální pooperační komplikace.
Němec také uvedl, že roste počet lidí, kterým selže srdce. Obvykle se jedná o pacienty nad 50 let, ale v některých případech i o mladší. Nejmladší dosavadní pacientce bylo 18 let. Bez podpory pumpy by tito pacienti zemřeli, s ní mohou žít výrazně déle.
zdroj: obrázek