Brno, 18. července 2014
Prořezávání mléčných zoubků netrápí jen děti. Rodiče si často lámou hlavu, zda a jak o dočasný chrup pečovat, a kladou si otázky, jak ulevit miminku od bolesti spojené s růstem zoubků. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak se správně starat o mléčné zuby a jaké prostředky je možné využít k péči o ně.
Správná výslovnost i vklad do budoucna
První dětské zoubky se začínají prořezávat obvykle ve věku 6-8 měsíců. Není však výjimkou, že se miminko se zoubkem narodí, nebo naopak čeká na svůj první i déle než 10 měsíců. Až do věku jednoho roku však není třeba propadat panice, pokud se žádný zub neobjeví. Teprve po uplynutí této doby je vhodné konzultovat případnou absenci chrupu s dětskou lékařkou. Vývoj mléčných zubů je obvykle ukončen do 3 let věku dítěte. „Význam dočasného chrupu bývá často podceňován, přestože má velmi důležitou úlohu. Díky němu může dítě postupně začít přecházet na pevnou stravu. Umožňuje totiž potravu rozžvýkat, což usnadňuje její trávení,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Přítomnost všech zubů je nutná i pro správnou výslovnost a vývoj čelistí i obličeje. Dočasné zuby drží místo pro stálé. Proto je třeba se o ně starat stejně pečlivě,“ dodává Minczinger.
Malým mrzoutkům pomohou masáže
Prvním příznakem, podle kterého můžeme poznat rostoucí zoubky, je oteklá dáseň. Tu si dítě snaží masírovat vším, co je právě po ruce. Strká si do pusy prstíky nebo hračky a jejich kousáním si ulevuje od bolesti. Přitom nadměrně sliní, což je pro toto období typické. Každé dítě prožívá růst zoubků individuálně. Velice záleží na jeho povaze i na subjektivním vnímání bolesti. Může být mrzuté a plačtivé, nevydrží dlouho s žádnou hračkou a často vyžaduje pozornost. Pomoci mu můžeme například speciálními chladivými kousátky. Ty jsou naplněny tekutinou a před použitím je nutné vychladit je v ledničce. Dále můžeme miminku masírovat dáseň, ať už čistým prstem, nebo speciální žínkou, kterou je možné sehnat v lékárnách či drogeriích. Pro zmírnění otoků a bolestivosti je možné použít i analgetický chladivý gel. Svou roli samozřejmě hraje i naše přítomnost a věnování se miminku.
Jsou tu jen dočasně, přesto hygienu nepodceňte
Pouze zdravý mléčný chrup může být dobrým základem pro zdravý chrup trvalý. Proto nesmíme v žádném případě zanedbávat péči. Hygienické návyky je třeba začít u dětí budovat co možná nejdříve. První zoubky čistíme již od chvíle, kdy se prořežou. Nejprve je otíráme gázou nebo žínkou, případně speciálním silikonovým kartáčkem, který se navléká na prst. V současné době existuje i řada kartáčků navržených tak, aby je dítě mohlo samo uchopit a starat se o svoje zoubky v rámci hry. Novinkou mezi nimi je hračka ve tvaru banánu opatřená silikonovým kartáčkem. Do 1 roku věku dítěte bychom neměli používat pastu na zuby, poté pouze takovou, která je určena pro nejmenší děti. V žádném případě bychom neměli zoubky při čistění drhnout silou, stačí jen setřít plak, který se na nich tvoří. Tento úkon je však velice podstatný, protože mléčný chrup podléhá kazivosti více než trvalý.
Pozor na cukry
Až do konce prvního roku života by dítě v ideálním případě nemělo vůbec ochutnat sacharózu, tedy řepný či třtinový cukr. Pokud se již nemůžeme podávání sladkých potravin vyhnout, je lepší hledat ty s obsahem glukózy, která je šetrnější pro zažívání. Ani ta však není bezpečná pro dětské zuby. Z tohoto hlediska je nejlepší volbou takzvaný xylitol, který se v přírodě nachází v mnoha druzích ovoce i zeleniny. Oproti běžnému cukru má navíc výrazně nižší obsah kalorií a je vhodný i pro diabetiky. Přidává se například i do vitaminových kapek s obsahem B-komplexu, které jsou určeny dětem, a přispívá tak k udržení mineralizace dětských zoubků.
Zdravá strava? Zdravé zoubky!
Vedle pravidelné hygieny je nutné pečovat i o správnou výživu dítěte. Vhodné složení stravy samozřejmě hraje velkou roli ve správném růstu a vývoji zubů. „Velice podstatné je zajistit dětem pravidelný příjem vápníku. Ten je totiž nezbytný pro udržení zdravých kostí i zubů,“ objasňuje Klára Minczinger ze společnosti Generica, která nabízí Kalciový sirup pro děti od narození. „Kalciový sirup je vhodný i pro děti, které nemohou přijímat mléčnou stravu, neboť trpí laktózovou intolerancí. Obzvlášť u nich je obtížné zajistit dostatečný přísun vápníku. U ostatních dětí je doporučen na pokrytí zvýšené potřeby vápníku, kterou pociťují během svého růstu,“ uzavírá Minczinger.
O společnosti Generica
Společnost Generica, s.r.o., je největším výrobcem doplňků stravy na Slovensku se sídlem v Piešťanech. Portfolio společnosti nabízí více než 50 produktů určených k prevenci a podpoře léčby různých onemocnění. Na slovenském trhu působíme již 16 let. Naší snahou je i nadále přinášet kvalitní výrobky cenově dostupné pro širokou veřejnost.
Výrobky společnosti Generica jsou vysoce kvalitní, čehož důkazem je i smluvní výroba pro světové farmaceutické společnosti a také certifikát ISO 9011 a 14001, kterého je společnost držitelem od roku 2004.
Kontakty
PharmDr. Klára Minczinger
produktová manažerka
e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz
tel.: +420 724 378 098
Veveří 102, 616 00 Brno
www.generica-bohemia.cz