Léto bez lupénky – Pravidlo sedmi S

Léto je v plném proudu a k horkým dním neodmyslitelně patří koupání, opalování, cestování, mlsání a spousta dalších tradičních radovánek. Pro někoho samozřejmá věc, pro jiného, bohužel, jen sen. V České republice je zhruba půl milionu lidí, kteří trpí psoriázou neboli lupénkou. Při tomto onemocnění dochází k rudnutí kůže, k jejímu praskání, loupání a drolení. Ačkoli jde o chorobu zcela neinfekční a tudíž nenakažlivou, nemocní se za svoji kůži stydí a mnozí raději celé léto stráví v dlouhých rukávech a nohavicích a koupalištím se zeširoka vyhýbají. Přitom to není vůbec nutné. Stačí dodržovat několik zásad, o postiženou kůži pečovat. Lupénka se nedá porazit, ale dá se s ní účinně bojovat. Zkuste dodržovat pravidlo Sedmi S a uvidíte, že se Vám vaše kůže odmění.

 

1) Slunce

Staré moudré úsloví „Kam nemůže slunce, tam chodí lékař“ platí u kůže dvojnásob. To, že psoriatici skrývají postiženou kůži pod dlouhý rukáv je v podstatě kontraproduktivní. Podle lékařů tlumí ultrafialové sluneční záření proces dělení kožních buněk, který vytváří příznačné šupiny na povrchu kůže. Vystavovat tak postižená místa na těle slunci má blahodárné účinky. Ostatně, jedna z léčebných metod, která se používá k boji proti lupénce, se nazývá právě fototerapie. „Při fotoléčbě lékaři využívají úzkopásmové záření UVB, což je výseč slunečního záření o vlnové délce 308-313 nm. Ozařuje se pouze nemocné ložisko, abychom nepodporovali šanci vzniku kožních nádorů,“  vysvětluje Prof. Jana Hercogová, MD, PhD, MHA, primářka dermatologického oddělení nemocnice Na Bulovce.

 

2) Sůl

V tomto případě přesněji řečeno slaná voda. Moře a mořské ovzduší je už léta považováno za všelék na mnohé choroby. Lupénka není výjimkou. Kombinace vody a soli pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a působí antibakteriálně. Při koupání v moři navíc bývá tělo zpravidla vystaveno i výše zmiňovanému slunečnímu záření, což léčebný účinek umocňuje. Pokud se vám nepodaří vyrazit letos na dovolenou, určitě se Vám podaří sehnat náhradu v podobě bazénu se slanou vodou, či vhodným přípravků do koupele. Moře sice nenahradíte, ale určitě kůži pomůžete více, než v obyčejném plaveckém bazénu. Chlorovaná voda totiž kůži dehydratuje. Neznamená to, že byste měli tradiční „plavečáky“ obcházet obloukem, ale po každém koupání je nutné omýt tělo čistou vodou a ošetřit kůži zvlhčujícími mastmi nebo hydratujícími krémy.

 

3) Strava

Při boji s lupénkou je dobré vyvarovat se některým pochutinám, ale také zlozvykům, jako je například kouření. „V první řadě je nutné upravit životosprávu a jídelníček, to znamená, vyvarovat se uzenin a pšenice, aby zůstala čistá střeva, vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Je třeba dostatečně pít, nejlépe každou hodinu dvě deci vody, kvůli podpoře kloubů a vazů, které lupénka prokazatelně ohrožuje. Proto doporučuji užívat kolagen, lecitin a také omega tři mastné kyseliny, aby mělo tělo zdravý základ, a pokožka byla chráněna i zevnitř, zejména při používání kortikoidových mastí. Osvědčené jsou čaje na podporu kloubů a také očistné čajové směsi na odkyselení a detoxikaci. Je totiž nutné regenerovat i jaterní buňky. Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku. Lupénka je nevyléčitelná, ale dá se eliminovat sebekázní, uvedenými bylinnými přípravky a mastmi,“ uvádí fytoložka Venuše Studničková.

 

4) Steroidy, kortikosteroidy

Vyhýbejte se jim! Léčba lupénky pomocí kortikosteroidových mastí je nejčastější metodou úspěšného boje s lupénkou. Bohužel, užívání kortikosteroidů doprovází řada negativních vedlejších účinků, jako je oslabení imunitního systému, oslabení kůže, či poruchy srdečního rytmu. Jejich aplikace je proto doporučena v co nejomezenější míře, pouze v době největšího náporu nemoci.

„Při místní léčbě využíváme masti, krémy, gely, roztoky s derivátem vitaminu D3, v počátku v kombinaci s kortikosteroidem. Po překonání akutní fáze, kdy je kůže pokryta červenými ložisky se šupinami, se přechází pouze k promazávání a k lékům bez obsahu kortikosteroidů, mastmi na přírodní bázi,“ uvádí prof. Hercogová.

Jako velmi účinnou alternativou se jeví australské přírodní preparáty Dr.Michaels, které kortikosteroidy neobsahují, přesto v 82 % případů prokazatelně projevy lupénky zmírnily.

                              

5) Spodní prádlo

Oblečení, které přichází do kontaktu s povrchem těla, tedy nejen spodní prádlo, ale i trička, košile, kalhoty, by měly být nebarvené, hladké a volné, pohodlné, vzdušné, odvádějící pot. Vyhněte se drsným škrábavým látkám, syntetickým materiálům a vlně. Oděv by měl být propustný pro vzduch a příjemně měkký.

 

6) Sport

Sportovní aktivity mohou být v léčbě stejně účinné jako léky. Stačí půl hodiny denně. Zajděte s kamarády na fotbal, volejbal, zaběhat si do lesa, nebo vyrazte alespoň na krátkou procházku. Sport berte jako odpočinek po zaměstnání a před dalšími nevyhnutelnými povinnostmi. Zacvičte si. Kromě klasického posilování či protahování, jímž formujete hlavně postavu, se zaměřte na cviky, které spolehlivě odbourají psychickou zátěž. Velmi účinná je jóga, která uvolní mysl.

 

7) Stres

Stres je alfou-omegou celé léčby. Lupénka, jakožto psychosomatická choroba, je velmi úzce spjata s duševním rozpoložením pacienta. Stres, shon a psychické napětí je doslova živnou půdou pro psoriázu. „Zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání… Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě,“ popisuje Aleš Cafourek, specialista na lupénku a pracovník poradenského webu www.vesvekuzi.cz.

 

Suma Sumárum, to nejlepší, co pro svou kůži můžete udělat, je, že budete žít v pohodě, zdravě, že budete sportovat, slunit se, koupat se a užívat si života, jako všichni zdraví lidé. Lupénku sice neporazíte, ale můžete s ní vést zcela plnohodnotný šťastný život.