Praha, 15.3.2016 (Guideline) – Syndrom suchého oka je způsoben sníženou schopností oka tvořit slzy, či kvalitativními změnami slzného filmu. Trpí jím každý pátý pacient na očním. Lékaři nyní dokáží tento problém léčit pomocí speciálních ucpávek slzných kanálků. Pacienti se tak mohou podstoupením jednoduchého zákroku zbavit pálení očí, ale také závislosti na umělých slzách či očních gelech.
Syndromem suchého oka trpí přibližně každý pátý pacient, který navštíví očního lékaře. Klimatizace, kouření nebo dlouhodobá práce na počítači narušují přirozenou tvorbu slzného filmu. Následkem toho mohou pacienty trápit některé z těchto příznaků: pocit suchých očí, pocit písku nebo cizího tělíska v oku, pocit unavených, červených očí, těžkých, oteklých víček, pocit svrbění, pálení nebo řezání, ale i občasně rozmazané vidění. Toto nepříjemné onemocnění má nyní nové řešení. „Takzvané plugy mohou přinést úlevu většině pacientů, které trápí syndrom suchého oka. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku následně zvětší svůj objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“ vysvětluje primářka Oční kliniky NeoVize, docentka Šárka Skorkovská.
Ucpávka udrží v oku potřebnou vlhkost
Implantát, který je vyroben s biokompatibilního, termoaktivního akrylického materiálu, se zavádí do slzného kanálku v lokálním znecitlivění speciální pinzetou. Implantát mění tvar individuálně dle tělesné teploty a anatomických poměrů v slzných cestách pacienta. Po zavedení implantátu se zvyšuje množství slz ve spojivkovém vaku, prodlužuje se délka působení místně podávaných léků, častost kapání umělých slz je možné adekvátně snížit. Tyto faktory mají příznivý účinek na oko. V případě potřeby se implantát bez potíží odstraňuje propláchnutím slzných cest.
„O tom, že trpím syndromem suchého oka, jsem dlouho vůbec nevěděla. Odhalily ho až speciální oční testy. Abych dokázala zaostřit, musela jsem často mrkat. Také jsem si musela často kapat umělé slzy, což bylo nepohodlné. Rozhodla jsem se proto podstoupit implantaci ucpávek slzných kanálků,“ uvádí jedna z pacientek, která zákrok podstoupila, a dodává: „Jsem velmi spokojená. Celý zákrok byl bleskový, nebolestivý.“
Plugy umožňují podstoupit laserovou operaci
Syndrom suchého oka může být také znakem toho, že pacient v brýlích nosí nevhodná dioptrická skla. Oko je neostrým viděním nadměrně zatěžované, což se může projevit i pocitem suchosti. V první řadě je potřeba vyloučit právě tuto příčinu. „Pokud ale pacient má správnou zrakovou korekci, praktickou alternativou k umělým slzám, očním gelům či mastičkám mohou být právě plugy. V každém případě pacient musí nejprve podstoupit vyšetření – analýzu slzného filmu. Podle výsledku mu lékaři doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky – dle závažnosti a také dle preferencí pacienta,“ vysvětluje Doc. Skorkovská a dodává: „Syndrom suchého oka často diagnostikujeme například při předoperačním vyšetření před laserovým zákrokem. Nyní díky plugům mohou pacienti trpící syndromem suchého oka také bez obav podstoupit laserovou refrakční operaci.“