Na chirurgické klinice Nemocnice Na Bulovce provedli unikátní a v České republice první operaci k odstranění zhoubného mezoteliomu v pohrudnici. Pacientovi přitom museli také odstranit celou jednu plíci a zároveň využili tzv. hypertermické laváže neboli průplachu horkými cytostatikami.
Šestapadesátiletého pacienta Rostislava chirurgové operovali 17. března a minulý týden ho mohli propustit do domácí léčby. Operace byla obtížná a trvala 3 hodiny. Nemoc u Rostislava lékaři diagnostikovali v roce 2008. Od té doby probíhala onkologická léčba, také v Nemocnici Na Bulovce, která však vyčerpala všechny své možnosti. Nicméně podle odborníků přestože nádor nevyléčila, měla nepochybně velký podíl na tom, že během let se nádor zvětšoval pomaleji, nežli je běžné a Rostislav se tak mohl dožít úspěšné operace na chirurgické klinice Nemocnice Na Bulovce. A i tomu předcházela souhra okolností, která nakonec umožnila tuto operaci poprvé v České republice provést.
„Hypertermická laváž se používá pouze při určitém typu nádoru. Jde o nádory, které se z různých orgánů dutiny břišní rozšíří na pobřišnici. To bylo dříve považováno za stav, který nelze vůbec vyléčit. My to však umíme,“ komentuje přednosta chirurgické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jan Fanta. „V oblasti hrudníku to u nás nikdy nikdo nezkusil. Není to využitelné pro každý typ nádoru, v tomto případě spolu s odstraněním plíce a pohrudnice to přineslo úspěch,“ dodal přednosta Fanta.
K tomu, že hypertermickou laváž lze za určitých okolností provést i jinde nežli v dutině břišní přivedla přednostu také loňská mezinárodní konference v Praze, kde italský lékař popsal několik operací podobného typu, které úspěšně provedl v Itálii. Další podobné operace proběhly také v USA. Celkově je podobných operací ve světě dohledatelných pouze 120.
Rostislav je nyní v domácím léčení a rád by se vrátil ke své profesi strojvedoucího. „Jsem všem z chirurgické kliniky, ale i onkologům, kteří mě léčili předtím, nesmírně vděčný. Zachránili mi život. A jejich práce si strašně vážím. Nikdy jsem se nesetkal s nevlídností,“ říká Rostislav. „Pacienta budeme nadále sledovat. Přejeme mu, aby se vrátil do kondice,“ doplnil přednosta Fanta. Rostislavovi určitě v boji s rakovinou pomohlo také to, že má silnou vůli a sebedisciplínu.
Odstranění plíce a pohrudnice v kombinaci s hypertermickou laváží mohlo proběhnout pouze v Nemocnici Na Bulovce. Žádná jiná nemocnice nedisponuje potřebným přístrojem. Podstata dosud využívané léčby pro dutinu břišní je v tom, že při operaci trvající i 16 hodin odstraní lékaři všechny viditelné nádory v břišní dutině. "V břiše ale zůstanou i mikroskopické nádory, které nevidíme. Ty se za pomoci speciálního přístroje snažíme zničit horkým cytostatikem," říká profesor František Antoš z chirurgické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Cytostatikum musí mít konstantní teplotu 42 až 44 stupňů. Právě tato teplota je optimální a přístroj musí zajistit, jak cirkulaci, tak udržení této teploty. Kdyby klesla, účinnost horkého cytostatika bude mnohem menší. Po takovéto léčbě jsou pouhým okem neviditelné nádory zničeny a neměl by být nastartován proces nového bujení.
Právě tuto metodu hypertermické laváže přivezl profesor Antoš ze Spojených států v roce 1999. Američtí kolegové mu velice ochotně vysvětlili všechna úskalí této náročné operace a předvedli mu přístroj, který používají k vymývání. Cena vymývací aparatury však vycházela na 100 tisíc dolarů. Profesor Antoš se ale tenkrát náhodou dověděl o inženýru Miroslavu Skálovi, geniálním konstruktérovi infuzních pump a dalších lékařských přístrojů. Zašel za ním, vysvětlil mu, co potřebuje, a Skála řekl, že se pokusí zařízení postavit. Za šest týdnů ho přivezl. Přístroj prošel státní zkušebnou. Metodiku posvětila vědecká rada Ministerstva zdravotnictví.
„Hypertermická laváž má úspěch pouze u určitého typu nádorů. V naší republice se dá použít asi u dvaceti až třiceti lidí ročně,“ říká profesor Antoš. Odborníci bulovecké chirurgie tak mohli dosud tímto způsobem prodloužit život téměř třem stovkám pacientů, kteří trpěli rakovinou břišních orgánů a pobřišnice.
Martin Šalek
tiskový mluvčí
martin.salek@bulovka.cz
602 316 908