Prostějov, 13. 4. 2016
S bronzově zbarvenou pevnou pokožkou bez známek celulitidy a strií. Tak by si do letních měsíců přála vkročit nejedna žena. To, co jsme mohli v zimě schovat do kabátů, plavková sezóna neodpustí. Není však třeba panikařit. Správnou péčí a pílí lze pokožku na léto připravit. Spoléhat přitom nemusíte pouze na dermatologické procedury a kosmetické přípravky. Pomohou vám i bylinky.
1. krok: Po zimě je potřeba pokožku vyživit
Předtím, než vložíte úsilí do zkrášlování pokožky, je zapotřebí zbavit ji pozůstatků, které na ní zanechalo zimní období. Vlivem nevlídného počasí, nedostatku pohybu, změny jídelníčku, útoků bakterií a virů a zpomalení přirozených tělesných biorytmů totiž kůže trpí. V tomto období ztrácí zdraví a vitalitu, je unavená, objevují se na ní zrohovatělé šupinky a prasklinky, její barva připomíná šedivou mlhu a obvyklý je též pocit napětí či svědění.
Regenerace po zimě je důležitá, aby kůže nabrala zpět potřebné živiny, vitamíny a celkové zdraví. „Celkové revitalizaci pokožky po zimě prospěje bylinka gotu kola brahmí neboli pupečník asijský. Posiluje imunitní systém, má regenerační účinek, pročišťuje krevní oběh, stimuluje kožní buňky a působí jako výborný antioxidant. V neposlední řadě oceníte i její omlazující schopnosti. Také několik dalších bylinných prostředků nám může pomoci s regenerací kůže. Je to například pýr, lopuch, penízovka či gemmoterapeutikum ze lnice,“ doporučuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.
2. krok: Hydratace je základ
Pružnost, zdraví a hebkost zajistí pokožce především dostatek vody, která je nositelkou mnoha životadárných látek a též zdrojem antioxidantů. Ty pronikají do kožních buněk, zbavují je toxinů a dodávají jim energii. Molekuly kyslíku, které voda obsahuje, kůži okysličí, prokrví a vyživí. Tekutina rovněž aktivuje činnost kožních enzymů i pohyb kožních buněk a změkčuje nejsvrchnější vrstvu kůže, takzvanou epidermis, jejíž součástí je keratin, bílkovina nezbytná pro zdraví a vláčnost kůže. Na povrchu pokožky se díky hydrataci tvoří i lipidové bariéry, jež ji brání před externími vlivy a zároveň zpomalují vypařování vody, čímž jí pomáhají udržet pružnost a hebkost.
3. krok: Bronz dodá beta karoten
Aby pokožka získala neodolatelný bronzový odstín, měla by příprava vycházet zevnitř těla. Vhodné je proto pravidelné užívání beta karotenu, důležitého provitaminu A, který má pozitivní účinky nejen na pokožku, ale i na celý organismus. Prospívá například správné funkci imunitního systému a posiluje zdraví zraku. Beta karoten se vyskytuje primárně v rostlinných zdrojích, především v zelenině a ovoci jako je mrkev, meruňky, broskve či exotické mango a papája. Po konzumaci se ukládá v kůži a mění její přirozené zbarvení do oranžovohnědého odstínu. Nejenže užíváním beta karotenu pokožku připravíte na opalování, ale zabráníte také ničivým následkům prvních letních paprsků. Zmírňuje totiž reakci pokožky na UV záření. Podrážděnou a napjatou kůži zklidní rovněž bylinná mast psorikalis z extraktu kalísie.
4. krok: Celulitidu příznivě ovlivňuje péče o lymfatický systém
Pomerančovou kůži způsobuje několik faktorů, mezi nimi i omezená činnost lymfatického systému. Ta vede k zadržování vody v pojivových tkáních, kterou vytlačuje a vytváří tak na povrchu kůže nevzhledné dolíčky. Ke zmírnění těchto projevů vede řada kroků – dostatečný pohyb a zpevnění těla, čerstvé potraviny a absence sladkých nápojů, lymfodrenáž, masáže či bylinné kúry a zábaly. „Z bylin, které podpoří tvorbu a kvalitu kůže i podkoží, můžeme použít pýr, gotu kolu, dále gemmoterapeutikum z kaštanu jedlého, ořešáku, jedle či borovice. Nezastupitelnou roli v drenáži a udržení optimálních podmínek v mezibuněčném prostoru má směs bylinných a pupenových výtažků jasanu, kopřivy, kaštanu, pýru, grepu, jedle, vinné révy a echinacey. Ty jsou vhodným doplňkem lymfatických masáží a koupelí. Proti celulitidě pomáhají rovněž bylinné spreje a bezové tinktury,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která přípravky k rozproudění lymfatického systému nabízí.
5. krok: Striím je snazší předejít než je léčit
Mezi další časté kožní nedokonalosti, jež ženám v létě na sebevědomí nepřidají, patří strie. Ty se obvykle objevují v problémových partiích, zejména na břiše, hýždích a bocích. Vznikají narušením elastických vláken, která se nacházejí pod povrchem pokožky. K tomu často dochází při extrémním natažení kůže vlivem rychlého zvýšení tělesné hmotnosti. Na vině však mohou být i hormonální změny, dědičnost či těhotenství.
Ačkoliv strie kůži trvale poškodí, jejich projevy lze zmírnit. Ideální je však prevence, konkrétně dostatečný přísun tekutin, zdravá životospráva, pohyb a zpevňování těla, ale též prokrvující masáže. I zde lze doporučit byliny podporující lymfatický systém, případně speciální výluh psorisanu, směsi lopuchu, smilaxu lékařského, jetele a šišáku, který se intenzivně stará o stav pokožky, pomáhá čistit krev a stimulovat detoxikaci organismu.
Kontakt
Mgr. Jarmila Podhorná
Naděje
Telefon: +420 582 391 254
Fax: +420 582 391 254
E-mail: info@byliny-nadeje.cz
www: http://www.nadeje-byliny.eu