Praha, 25.11.2016 (Guideline) – Problémy se zrakem se nevyhnou nikomu z nás. Ale pokud policista, záchranář nebo hasič špatně vidí, je to velké riziko nejen pro něj osobně. Projekt Dny prevence zraku upozorňuje na nutnost prevence očních vad. Během 5 let bylo vyšetřeno 2500 strážníků, policistů a záchranářů.
Brýle na čtení policistům chybí
Včasné rozpoznání očních onemocnění může zabránit trvalým poškozením či dokonce slepotě. Preventivní vyšetření ukázala, že celých 5 ročníků Dnů prevence zraku mělo smysl. V letošním roce se zúčastnilo mnohem více osob opakovaně a u nich bylo zaznamenáno zlepšení, měli správnou dioptrickou korekci v brýlích a vyšší nitrooční tlak byl podchycen. Ovšem až polovina těch, kteří nosí brýle na čtení, je měla staré a nevyhovující. V malém procentu byl zjištěn i šedý zákal, který postihne osoby starší 60 let. 5% vyšetřených dokonce podstoupilo laserovou operaci očí a nitrooční operaci oka.
Oční centrum Praha vyšetřilo více než 2500 zdravotníků, policistů a hasičů ve Středočeském kraji. „Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznání a předcházení onemocnění, která zpočátku mohou probíhat i zcela nepozorovaně a bez obtíží. Mezi taková onemocnění patří především zelený a šedý zákal nebo tzv. věkem podmíněná makulární degenerace, u kterých nám včasná diagnostika a léčba umožní předejít možným komplikacím nebo i trvalým ztrátám zraku. Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně.“ uvádí k důležitosti preventivních prohlídek primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar. Vyšetření zraku není časově náročné a zabere asi 20 minut, zahrnuje i konzultaci s očním lékařem, který doporučí další případnou léčbu.
Prevence očních vad na prvním místě
Onemocnění zraku, které se zpočátku špatně rozpoznávají, je hned několik. Pacienti ani často netuší, že těmito nemocemi trpí a zbytečně tak dochází k trvalému poškození zraku či dokonce slepotě. Jedním z příznaků je vysoký nitrooční tlak, který díky preventivním prohlídkám má oční specialista šanci včas rozpoznat. Šedý zákal postihuje většinou pacienty kolem 60. roku věku a starší, ale objevuje se i v mnohem mladším věku. Léčit se dá jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky ven z oka a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu patří k běžným ambulantním zákrokům a hradí ji pojišťovna. Další nemocí ovlivňující zrak jsou i zelený zákal a cukrovka atd.
Dobrý zrak při výkonu služby
Správné a ostré vidění je důležité a přispívá i k bezpečnosti na silnicích. Proto především středočeský Integrovaný záchranný sbor dbá o svůj zrak a podstupuje pravidelné preventivní prohlídky, aby mohl lépe a správně chránit naše životy. „Tento projekt má u našich zaměstnanců velký úspěch a také policisté rádi využijí preventivních prohlídek, právě u nich je dobrý zrak při výkonu povolání nezbytností.“ řekla koordinátorka prevence Policejního prezidia ČR pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová. „Naši zaměstnanci mají o bezplatné vyšetření zraku velký zájem.“ uvedla tisková mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová.
Všichni bychom se měli nechat inspirovat a nepodceňovat prevenci zraku. Navštivte svého očního specialistu a ujistěte se, že máte zrak v pořádku i vy.
Kontakt pro média
Vlaďka Svobodová, 604232523, vladka.svobodova@guideline.cz