Nemocnice k protestu: Zčásti suplujeme práci ambulantních lékařů

Praha 10. října (ČTK) – Nemocnice podle svých ředitelů zčásti suplují práci ambulantních lékařů, zejména po konci ordinační doby. Peníze na péči ubývají i jim, odebírají je drahé léky pro specializovanou péči. Novinářům to dnes řekli zástupci Asociace nemocnic ČR a dalších nemocničních organizací. Reagovali tak na dnešní protest praktických lékařů, zubařů a ambulantních specialistů, kteří jsou nespokojeni s financováním svých praxí a nárůstem byrokracie. Příští středu chce více než třetina z nich nechat ordinace zavřené.

“Nemocnice jsou schopné částečně suplovat ambulantní péči, ale ambulantní lékaři nemocniční suplovat nemohou. I kdyby chtěli,” komentovala výkonná předsedkyně asociace Jaroslava Kunová kritiku protestujících kvůli tomu, že většina peněz, které jdou do zdravotnictví příští rok navíc míří právě do nemocnic. Z nárůstu o 15 miliard v návrhu úhradové vyhlášky na příští rok by to mělo být 9,1 miliardy. Nemocnice z nich musí pokrýt nárůst platů o deset procent, který vláda schválila od příštího roku. Už v červenci musely přidat části sester ve třísměnném provozu o 2000 korun.

“Podíl HDP na zdravotnictví dlouhodobě klesá. Dříve byl 8,1 procenta, teď už je jenom sedm procent,” řekla. Klesá podle ní i podíl nemocnic na celkovém objemu peněz ve veřejném zdravotnictví. “Dříve jsme měli 52 procent, pokleslo to na 47 procent. Velkou část spotřebovávají takzvané centrové léky, které zachraňují životy v těch nejtěžších diagnózách. Na standardní péči a mzdy lékařů zbývá stále méně,” dodal.

Každoročně roste částka vynaložená na centrovou neboli biologickou léčbu asi o 1,5 miliardy korun. Tyto léky jsou připravované na míru pacientovi, proto jsou finančně náročné. Cílí pouze na molekuly a pochody v lidském těle typické pro buňky spojené s nádorovým nebo autoimunitním onemocněním. Léčiva tak zlepšují či opravují schopnost sebeobrany organismu.

“Na práci praktických lékařů závisí, nakolik budou nemocnice vytížené činností, kterou mohou oni zvládnout sami,” řekl ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. V pohraničních regionech, kde je nedostatek praktických lékařů a specialistů, jsou podle něj nemocnice ohroženy finančně i nedostatkem lékařů a sester.

“Máme spočítáno, že v následné péči, kde se navyšují úhrady o 6,5 procenta a platy se musí zvýšit o deset procent, tvoří personální náklady 70 procent. To, co slibuje úhradová vyhláška nebude stačit,” dodal Fiala. Kladně ohodnotil, že lékaři při současných protestech nebojují proti ambulancím v nemocnicích.

Lékaři podle Kunovské odcházejí z nemocnic za vyššími platy do zahraničí nebo za prací bez nočních směn a přesčasů právě do ambulantního sektoru. Podle ředitelky pražské Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské je nástupní plat absolventa v nemocnici bez přesčasů a osobního ohodnocení 27.000 korun. Lékaři ve vyšších platových třídách pak mají až 47.000 korun.

Praktici protestují i proti vzrůstající byrokracii. Podle zástupců nemocnic je jí ale v jejich zařízeních až stonásobně víc. Elektronické recepty na ně dopadnou stejně jako na ambulance. Podle Kunové si navíc ordinace mohou na rozdíl od kolegů v nemocnicích odečíst náklady z daní.

van rot