Hradec Králové, 7.11.2017 (FNHK)
Vítězem architektonické soutěže na návrh modernizace chirurgických oborů Fakultní nemocnice Hradec Králové se stal tým tvořený účastníky Ing. Janem Heráleckým, Ing. arch. Norbertem Obršálem a Ing. arch. Janem Kubátem. Do letos v dubnu vyhlášené architektonicko-urbanistické soutěže se přihlásilo celkem 17 zájemců, pět z nich postoupilo do druhé fáze.
Nové Chirurgické centrum za zhruba 2,4 miliardy korun, které je zařazené mezi strategické investice Ministerstva zdravotnictví ČR, vznikne přístavbou stávajícího Pavilonu akademika Bedrny a jeho následnou kompletní rekonstrukcí. Stavební práce by mohly začít v roce 2021.
„Jsme rádi, že se do soutěže přihlásilo 17 zájemců, kteří nabídli různé pohledy na možné řešení Chirurgického centra. Věříme, že celý komplex bude po dokončení dobře sloužit pacientům i zaměstnancům nemocnice,“ řekl k soutěži ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové prof. MUDr. Vladimír Palička CSc., dr. h. c.
![](https://mednews.cz/wp-content/uploads/2020/06/MedNews_webmobil_1400x250-2.jpg)
Na druhém místě podle hodnocení odborné poroty, které předsedal prof. Ing. arch. Zdeněk Zavřel, skončil návrh týmu Pelčák a partner architekti s.r.o. a LT PROJEKT. Na třetí příčce je návrh týmu CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o. a K4 a.s. Podrobnější informace o soutěži i jednotlivých návrzích včetně vizualizací je možné najít na www.nextlevelfnhk.cz. Fakultní nemocnice Hradec Králové na začátek příštího roku připravuje pro zaměstnance i veřejnost výstavu jednotlivých soutěžních návrhů, včetně pěti modelů vypracovaných pro druhou fázi soutěže.
Fakultní nemocnice Hradec Králové nyní začne s vítězným týmem jednat o podobě smlouvy. Na rok 2018 jsou naplánované práce na dopracování projektové dokumentace pro územní řízení, o rok později se bude pracovat na dokumentaci pro stavební povolení a na výběru dodavatele stavby.
Modernizací chirurgických oborů vznikne jeden z největších operačních traktů v ČR, ve kterém bude například 21 nejmodernějších operačních sálů. V novém centru bude 16 lůžkových oddělení se 420 lůžky, centralizuje se se oddělení chirurgických ambulantních provozů včetně stacionáře. Podle vedoucího projektu, prof. MUDr. Jana Vojáčka Ph.D., dojde i ke koncentraci většiny chirurgických oborů a radiologických technik pod „jednou střechou“. Vzniknou také oddělení akutní rehabilitace a multioborové septické oddělení.