Praha 3. října (ČTK) – V pražských Hlubočepích v ulici V Bokách I unikla v úterý večer smrtelně jedovatá mamba zelená. Hada se zatím nepodařilo odchytit, policie nabádá k obezřetnosti, informace o výskytu plaza mají lidé volat na linku 158. Had zřejmě zůstal v domě, policie jeho obyvatele evakuovala. Na webu o tom dnes informoval policejní mluvčí Jan Rybanský. Mamba v pondělí uštkla třicetiletou ženu, zřejmě její majitelku, po podání antiséra je v umělém spánku. Podle Státní veterinární správy případný chov mamby nebyl schválený.
“Policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň chovatelkou tohoto hada,” uvedl mluvčí. Policisté podle něj ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli.
Podle mluvčí záchranné služby Jany Poštové záchranáři zasahovali u ženy v pondělí večer. “Ženu resuscitovali, zajistili dýchací cesty a převezli ji do motolské nemocnice,” řekla dnes ČTK Poštová. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková uvedla, že žena byla následně přepravena do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí, kde mají antisérum.
Mluvčí VFN Filip Brož ČTK potvrdil, že přijali ženu uštknutou mambou zelenou. “Hadí antisérum jsme jí už podali, pacientka je nyní v umělém spánku, což je de facto standardní procedura,” řekl. Jak a zda antisérum zabralo, bude jasné ve čtvrtek ráno. “Dnes je na bližší prognózy ještě brzy,” doplnil mluvčí.
![](https://mednews.cz/wp-content/uploads/2020/06/MedNews_webmobil_1400x250-2.jpg)
Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policie vyšetřuje, doplnil Rybanský. Podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je velmi nepravděpodobné, že had by s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu.
V souvislosti s událostí policie evakuovala obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů, uvedl Rybanský. “Byla přijata určitá opatření s tím, že je předpoklad, že by na ně had mohl zareagovat a mohl by se chytit,” dodal policejní mluvčí. Opatření ale blíže nespecifikoval.
“V Praze aktuálně žádný povolený chov mamby neevidujeme,” sdělil ČTK Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Kvůli tomu, že chov nebyl schválený, podá městská veterinární správa podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, doplnil.
V Česku má nyní 12 chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. “Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší,” uvedl Majer. Jedovatí plazi patří z hlediska platných předpisů mezi takzvaná zvířata vyžadující zvláštní péči, chovat je může fyzická osoba starší 18 let nebo právnická osoba. Zvířeti musí zabezpečit přiměřené podmínky, aby netrpělo a nehrozilo mu poškození zdraví. Chovatel musí také učinit opatření proti úniku zvířete. Veterináři chovy pravidelně kontrolují.
Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici skončil v polovině srpna chovatel, kterého uštkla mamba černá na okraji Dolních Břežan u Prahy. Mamba černá, která je největším jedovatým hadem žijícím v Africe, uštkla také v únoru 2011 chovatele z Bruntálska. Z okresu Bruntál pochází i chovatel, kterého v září 2012 uštkla prudce jedovatá kobra monoklová. Všichni tři díky antiséru přežili.
fsl ktp dvd rot