Praha 30. dubna (ČTK) – Nemocnice budou péči v novém systému DRG, který bude zohledňovat platby za diagnózu, vykazovat zpočátku jen zkušebně. Úplné zavedení bude trvat několik let. Nepůjde o žádnou revoluci, řekl na dnešní konferenci na téma úhrad péče v nemocnicích ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Veřejné zdravotní pojištění hospodaří přibližně s 320 miliardami korun ročně, péče v nemocnicích stojí z toho asi polovinu.
V současné době je akutní lůžková péče hrazena nemocnicím podle dohody s pojišťovnami paušálně, nový systém bude založen na diagnóze, typu nemocnice a stavu pacienta. “Ministerstvo zdravotnictví založilo Řídicí radu pro implementaci DRG a zdravotní pojišťovny zahájily plošné nasmlouvávání signálních kódů podporujících nový klasifikační systém,” uvedla předsedkyně zdravotního výboru sněmovny Věra Adámková (za ANO). Pojišťovny tak dají nemocnicím peníze za vykazování dat.
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle svého ředitele Ladislava Duška dokončil metodický vývoj nového systému, který by mohl být ceníkem na pozadí stávajících úhrad. “Díky sběru dat o hospitalizačních případech z referenčních nemocnic za tři roky máme k nim přiřazené reálné náklady,” uvedl.
Nemocnice od letošního roku vykazují pojišťovnám data o péči starým způsobem i podle DRG. Každá nemocnice podle Duška dostane simulační nástroj, podle kterého si spočítá, jak by se po zavedení nového systému úhrady od pojišťoven změnily. Stejný budou mít i zdravotní pojišťovny.
“Máme spory s poskytovateli, zda je zdravotní služba zaplacena férově a dostatečně. Teď budeme vědět, jak reálně službu ocenit,” řekl novinářům ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek.
“Za rok budeme schopni ověřit, jak se systém projeví proti současným úhradám. Bude to dlouhý proces implementovat ho do úhrad,” dodal prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich. Podle něj DRG nebude ani v roce 2021 jediná možnost, jak budou pojišťovny péči hradit.
Nemocnice, kterým by úhrady vyšly výrazně nižší než podle současného systému, budou podle Duška s pojišťovnami jednat. Řada nemocnic hájí své špatné hospodářské výsledky historicky špatně nastavenými platbami. Podle ÚZIS dosud nasbíraná data ukázala, že někdy se liší i reálné náklady. Hlavními důvody jsou náklady na pobytové služby, cena za minutu na operačním sále nebo pacientem vyžádaná péče jako je anestezie.
Podle prvních dat za rok 2016 byly reálné náklady spočítané podle DRG asi o deset miliard nižší než úhrady za péči, které dostaly od pojišťoven. V roce 2017 podle statistik skončila čtvrtina z celkem asi 200 nemocnic ve ztrátě. Nemocnice zřizuje ministerstvo zdravotnictví, které má zejména ty fakultní, další jsou krajské, obecní, soukromé a církevní.
van rot mha