Politici i zdravotníci nesouhlasí s možným zánikem nemocnice Brno

Brno 2. července (ČTK) – Politici i zdravotníci v Brně se ohradili proti možnému zániku Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, o kterém v pondělí psala Mladá fronta Dnes (MfD). ČTK to zjistila od zástupců města, kraje a záchranky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová ČTK napsala, že pro ministerstvo je zásadní zachování dostupnosti a kvality péče a z analýz vyplývá, že nemocnice poskytuje péči, kterou nelze v současnosti nahradit jinými kapacitami.

MfD uvedla, že v Brně vzniká plán, jak přeměnit Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny (ICRC) na klinický a experimentální institut, což by znamenalo zánik nemocnice. Část oborů by v případě změny převzal institut, část jiné nemocnice. Podle listu změnu požaduje třeba lékař a místopředseda dozorčí rady ICRC Martin Jan Stránský, který už se kvůli tomu sešel s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO).

Podle ředitele nemocnice Martina Pavlíka by zánik nemocnice vedl ke zhoršení dostupnosti a kvality poskytované péče. Nemocnice s 3000 zaměstnanci loni provedla přes 1,2 milionu vyšetření a hospitalizovala skoro 27.000 lidí. “Poskytovaná péče je nenahraditelná a nelze ji byť jen částečně přesouvat do jiných zařízení. Tato myšlenka na přeměnu byla na stole před několika lety. Zjistili jsme ale, že je to nereálné,” řekl Pavlík. Důvodem je nedostatečná kapacita jiných zařízení i to, že pracoviště fungují jako výuková základna pro Masarykovu univerzitu.

Nově zvolený rektor univerzity a děkan lékařské fakulty Martin Bareš ČTK řekl, že je to nesmysl a že se hrozí představy, co by to znamenalo pro studenty a pacienty. Stejně jako náměstek primátorky Brna Petr Hladík (KDU-ČSL) označil krok za nepromyšlený. “Může ohrozit kvalitu a dostupnost péče v kraji. Už nyní řeší záchranná služba nedostatečné kapacity na urgentních příjmech jednotlivých nemocnic,” upozornil Hladík.

Potvrzuje to ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová. “Dlouhodobě a téměř denně svádíme boj s umisťováním našich pacientů do lůžkových zařízení v Brně. Změny by nám práci ještě víc zkomplikovaly,” řekla. Podle ní se v okolí Brna omezují lůžka akutní péče, ale Brno se rozrůstá, takže potenciálních pacientů přibývá. “Myslím, že změny v nemocnici by vedly ke zhoršení dostupnosti a kvality poskytované péče pro celý kraj,” zdůraznila. Podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) nelze v Praze od stolu dělat reformu akademické medicíny v Brně.

Ministerstvo návrh projedná. “Nejedná se o plán ministerstva, ale návrh odborníků. Ministerstvo přistupuje pozitivně ke všem návrhům na zlepšení péče o pacienty. Zcela zásadní je ale zachování dostupnosti a kvality péče o pacienty v daném regionu. Ze všech analýz vyplývá, že nemocnice poskytuje péči, která není v současné době nahraditelná jinými kapacitami ostatních brněnských nemocnic,” řekla Štěpanyová.

Nemocnice bude dál fungovat i podle krajského radního Milana Vojty (ANO). “Ministr Adam Vojtěch mě ubezpečil, že ministerstvo neplánuje omezení péče nebo snad rušení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně,” uvedl.