Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
Nabídka zaměstnání
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Nemocným z Frýdlantu neškodila inhalační anestezie ani dezinfekce

Liberec 3. prosince (ČTK) - Příčinou otravy krve u devíti pacientů operovaných v minulém týdnu v soukromé Nemocnici Frýdlant nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Jde však pouze o první výsledky četných odběrů, které se v nemocnici provedly. Kdy budou další, nedokázala dnes odhadnout.

Příznaky otravy krve mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu. Šlo o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické. Operace dělali různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Osm pacientů bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Sedm z nich podle aktuálních informací stále v intenzivní péči zůstává. "Stav u dvou se trochu zkomplikoval přes dechovou nedostatečnost," řekl dnes ČTK primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušan Morman. Jinak se ale stav pacientů zlepšuje.

Podle ministerstva zdravotnictví byla s největší pravděpodobností příčinou kontaminace nitrožilní cesta, tedy anestetikem, které bylo použito. "V tuto chvíli jako jasnou příčinu komplikací nemůžeme vyloučit ani potvrdit cestu použitých anestetik ani použitých léčiv a ani cestu operační ranou, tedy při samotném operačním výkonu," uvedla Balašová.

Hygienici odebírali v nemocnici řadu vzorků, dělali nejen stěry z prostředí, ale odebírali vzorky dezinfekčních přípravků a například i požívaného sterilního materiálu a některých nástrojů. Výsledky je podle Balašové třeba shromáždit a analyzovat a to ještě nějakou dobu potrvá.

Nemocnici Frýdlant provozuje firma EUC (dříve Euroclinicum), která ji koupila v roce 2013. Od minulého týdne je operační sál nemocnice zapečetěný a operace se v nemocnici až do odvolání nedělají. "Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku," řekla již dříve ČTK mluvčí nemocnice Dita Fuchsová. Nic podobného se podle ní v nemocnici v minulosti nikdy nestalo.

Leona Vacková kš

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo