Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
Nabídka zaměstnání
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Náklady na léčbu artritidy rostou kvůli moderním lékům

Praha 9. října (ČTK) - Náklady veřejného zdravotního pojištění na léčbu pacientů s revmatoidní artritidou rostou víc než počty pacientů. Více peněz stojí hlavně moderní a drahé biologické léky, vyplývá z údajů dvou největších českých zdravotních pojišťoven. Světový den revmatoidní artritidy připadá na čtvrtek 12. října.

Revmatoidní artritida je chronické zánětlivé onemocnění, při němž imunitní systém nesprávně reaguje a "bojuje" proti vlastním kloubům. Nemoc postihuje zhruba procento populace. Mezi 7,2 milionu klientů dvou největších českých zdravotních pojišťoven je přes čtvrt milionu lidí, kteří trpí touto nemocí.

Největší česká zdravotní pojišťovna Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni za biologickou léčbu revmatoidní artritidy zaplatila 549 milionů korun, celkové náklady za všechny pacienty s touto nemocí byly 1,6 miliardy korun. Zatímco počty pacientů vzrostly za pět let o necelých deset procent, náklady stoupaly o téměř 37 procent.

Druhá Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR měla mezi svými klienty asi 25.500 revmatiků, na jejich léčbu vydala téměř 330 milionů korun. "Zatímco v roce 2016 jsme na léčbu artritidy vynaložili 310 milionů korun, loni to bylo při srovnatelném počtu pacientů o 18 milionů více," řekla ČTK mluvčí ZPMV Hana Kadečová. Polovinu nákladů podle ní tvořily výdaje na léky včetně biologických.

"Přestože se biologická léčba neustále rozšiřuje a do praxe přicházejí stále další a další přípravky, není vhodná zdaleka pro všechny pacienty. Indikační kritéria, při jejichž splnění může být hrazena z veřejného zdravotního pojištění, stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv a pojišťovny jej musí respektovat," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Příčiny vzniku onemocnění nejsou známy, určitý vliv mají ale genetické předpoklady. Nemoc se u lidí v produktivním věku vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů. Často postihuje mladé lidi a vede k invaliditě; až polovina pacientů do deseti let opouští zaměstnání. Už po roce je jich pětina. Náklady tak nese nejen systém zdravotnictví, ale i sociální oblast.

Biologické léky se na léčbu revmatoidní artritidy v Česku používají od roku 2001. Jde o bílkovinné preparáty vyvinuté genetickými inženýry, které jsou schopny cíleně ovlivňovat buněčné struktury, které nemoc způsobují. Mohou tak přerušit patologický proces a potlačit nebo zastavit nepříznivou imunitní reakci.

Biologická léčba se českým pacientům podle současných kritérií dostává až ve chvíli, kdy běžné léky nezaberou. V tomto stádiu ale už mohou mít například nevratně poškozené klouby, někdy se přidružují i poškození plic, očí a ucpávání cév. Pacientské organizace žádají, aby moderní léčba byla dostupnější pro více nemocných. Její nasazení i u pacientů od středních stádií doporučuje Česká revmatologická společnost. Léčba jednoho pacienta stojí asi 200.000 až 300.000 korun ročně.

Podle předsedkyně Revma Ligy ČR Edity Müllerové je biologickými léky v Česku léčeno zhruba 3500 pacientů s vysokou závažností nemoci, což je pět procent nemocných. V jiných zemích EU je to deset až 30 procent.

van snm

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo