Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Zemědělské podniky na Zlínsku musí z polí odstranit zbytky plodin

Zlín 8. ledna (ČTK) - Zemědělské podniky na Zlínsku, které nesměly kvůli africkému moru prasat sklízet úrodu, musejí do konce ledna zlikvidovat zbytky plodin na polích, a to jejich odstraněním nebo rozbitím. Poté jsou povinny postarat se i o dezinfekci půdy. ČTK to dnes řekl náměstek ministra zemědělství Jiří Šír. Firmám zmíněné zásahy nařizují už dříve přijatá mimořádná veterinární opatření.

Dezinfekci musejí podniky provést vápněním v množství dvou tun na hektar. Následně mají povinnost zbytky rostlin a vápenaté hnojivo zapravit do půdy podmítkou nebo orbou. Zapravení do půdy se podle Šíra nevztahuje na pozemky s podsevem. "Po splnění uvedených opatření pak budou moci podniky s polnostmi, na kterých musely do konce roku udržovat nesklizenou úrodu, nakládat podle svého uvážení," uvedl Šír.

Nesklizené plodiny sloužily jako úkryt pro divoká prasata. Na základě mimořádných veterinárních opatření musely zůstat na ploše 117,82 hektarů, které spravují společnosti Plemenářské služby, Družstvo Zádveřice - Raková, Fytos zemědělská obchodní a Agrodelta. Podle Petra Slováka, jednatele a agronoma poslední zmíněné firmy, podnik s odstraňováním plodin ještě nezačal. "Klimatické podmínky nám to zatím neumožňují. Obdělávání půdy je nyní podstatně náročnější než například v říjnu," řekl ČTK Slovák.

Agrodelta podle něj kvůli přijatým opatřením musela na zhruba 45 hektarech zanechat nesklizenou řepku, pšenici a kukuřici. "U ministerstva zemědělství jsme zažádali o finanční náhradu. Zatím nám byla vyplacena záloha, která pokrývá zhruba 75 procent nárokovaných ztrát," uvedl Slovák.

Podle Šíra byla čtyřem uvedeným zemědělským podnikům na základě žádostí o zálohu na náhradu nákladů a ztrát ministerstvem zemědělství přiznána a vyplacena záloha ve výši necelých 3,7 milionu korun. Státní veterinární správa kvůli nedávnému rozšíření choroby mimo vysoce rizikovou oblast lemovanou ohradníky plánuje v nejbližších dnech nařídit soupis všech malochovů prasat ve Zlínském kraji. Veterináři budou chtít, aby kvůli moru pokud možno malochovatelé s činností přestali.

Na Zlínsko by se také měli vrátit policejní lovci. Ještě však není jasné, kdy se tak stane, ani kolik jich bude. Přímo v oblasti, kde se uhynulá prasata našla, budou podmínky lovu zpřísněny nebo bude zakázán, aby ze zóny prasata nevybíhala ven. Lovit se tak bude v okolí.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla choroba potvrzena u více než 200 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.

Viktor Chrást hj

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo