Vyhledávání

Hlavním partnerem portálu je
Egis Praha, spol. s r.o.

O stránkách

Přečtěte si více o portálu MedNews a možnostech využití, které Vám nabízí.

Přečtěte si více
o společnosti MedNews, s.r.o.

Portál MedNews využívá zpravodajství z databází ČTK
Využíváme zpravodajství ČTK

Webmaster CRS NETCOM
Webmaster CRS NETCOM

Spřátelené portály

Alliance Healthcare
Tlukot srdce
Život a cukrovka
Intranet ČIS
PharmNews
NEUMM
Nemocnice Na Bulovce

Přibylo dárců kostní dřeně v IKEM, i díky změně věkové hranice

Praha 12. září (ČTK) - Do registru dárců krvetvorných buněk Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se za uplynulých osm měsíců letošního roku přihlásilo 2118 nových lidí. Vedení registru to označuje za rekord, je to více než za celý loňský rok. Pomohlo tomu zvýšení horní hranice pro vstup do registru, která se změnila z 35 na 40 let. Jen z této věkové kategorie je 1132 nových dárců. Uvedli to zástupci registru na dnešní tiskové konferenci.

K 1. září letošního roku měl Český registr dárců krvetvorných buněk 27.443 lidí. "Smyslem registru je, abychom našli co nejvhodnějšího dárce pro pacienta s leukémií nebo s jinou poruchou krvetvorby, který potřebuje transplantaci krvetvorných buněk," řekla vedoucí registru Marie Kuříková.

Vedle registru pražského IKEM existuje také Český národní registr dárců dřeně, který na konci letošního srpna evidoval 74.056 dárců. Za prvních osm měsíců letošního roku v něm přibylo 4857 lidí.

Spárovat vhodného dárce s vhodným příjemcem není snadné. "Čím více dárců, tím větší naděje, že někdo z nich bude vhodný pro českého nebo i zahraničního pacienta," doplnila . Až pro 60 procent pacientů, kteří potřebují transplantaci kostní dřeně, existuje nejvhodnější dárce v zahraničí. Nejčastěji je to v Německu, případně v Polsku a někdy i v USA. Celosvětově je v registrech dárců více než 31 milionů lidí.

Přílivu nových dárců pomohla změna horní věkové hranice pro vstup do registru. Dříve to bylo 35 let, loni v listopadu ale registr umožnil vstup lidem do 40 let, respektive do 41. narozenin. "Myslím si, že to byl krok správným směrem," řekla koordinátorka registru Gabriela Hošková. Hranice pro vyřazení z registru se nezměnila, zůstává na 55 letech.

Druhý z registrů fungujících v ČR věkovou hranici pro vstup neposunul a ani to neplánuje. "Zacílení na co nejmladší (dárce) vychází z jasně prokázaných výsledků transplantací kostní dřeně, kdy optimální výsledek je vždy s dárcem do 35 let," vysvětlil tento krok již dříve jeho ředitel, hematolog Pavel Jindra. Hranici 35 let mají registry v Kanadě a Itálii, 40 let je horním věkem pro vstup v Belgii, Finsku či Norsku. Většina států západní Evropy má hranici výše, například Rakousko v 45 letech, Švýcarsko, Španělsko a Německo v 55 letech.

Dárcovství kostní dřeně je dobrovolné a bezplatné. Jak upozornila Kuříková, vstupní vyšetření pro nové dárce se pohybuje v tisícikorunách a pojišťovny ho nehradí. Pražskému registru se díky spolupráci s Nadačním fondem Kapka naděje a společností Shell Czech Republic podařilo zajistit za uplynulých 12 měsíců peníze na testy pro 2000 lidí.

Ročně v Česku některým typem leukémie onemocní kolem stovky lidí, u dalších zhruba 1000 lidí se objeví porucha krvetvorby. Transplantace je úspěšná u dospělých z 60 až 80 procent, u dětí ze 70 až 90 procent.

pak rot

 


MEDNEWS využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.www.ctk.cz

 


Přihlásit se

Uživatel:
Heslo:
 
Zapamatovat
Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo